Obywateli Białorusi i Rosji, którzy wracają do ojczyzny częściej niż raz w miesiącu, należy pozbawić prawa pobytu na Litwie. Taką propozycję przedstawił przewodniczący sejmowej Komisji Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, Laurynas Kasčiūnas, pisze litewskie wydanie “Kauno Diena”.

Poseł poparł także propozycję zamknięcia dwóch kolejnych przejść granicznych Ławaryszki i Rajgród na granicy z Białorusią (po białoruskiej stronie – Kotłówka i Przewałka). Pomysł ten popiera litewskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Kasčiūnas chce także wprowadzić kolejne ograniczenie – zakazać obywatelom Białorusi i Rosji posiadającym zezwolenie na pobyt stały kandydowania i głosowania w wyborach samorządowych.

12 lutego Sejm Litwy zatwierdził nowelizację ustaw dotyczących ograniczeń wobec obywateli Białorusi i Rosji, ale dyskusję nad ich treścią przełożył do sesji wiosennej.

Liderka białoruskiej opozycji Swietłana Cichanowska zwróciła uwagę litewskich polityków, że na izolacji skorzystają jedynie Łukaszenko i Putin. Na to prezydent Litwy Gitanas Nausėda odpowiedział, że żelazna kurtyna między Zachodem a Wschodem już opadła i to prawdopodobnie na długi czas.

Źródło: wb24.org/kauno.diena.lt

Fot. logist.today

Litwa zamknie kolejne dwa przejścia graniczne z Białorusią?

Litwa zaostrzy przepisy dla białoruskich przewoźników

 

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)