W obwodzie mińskim, w miejscowości Pierwomajsk (dawniej Kuchcice), wystawiono na sprzedaż budynek byłego muzeum, który jest częścią XIX-wiecznego majątku Zawiszy. Został on wybudowany w 1891 roku i jest wpisany do rejestru zabytków. Cena wywoławcza to 39 150 rubli, czyli niecałe 5 tys. dolarów.

Powierzchnia budynku wynosi 210 metrów kwadratowych i znajduje się na działce o wielkości 19,55 ara, która jest oferowana zwycięzcy aukcji w dzierżawę na okres 50 lat. Korzystanie z terenu wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami: znajduje się on w strefie ochronnej ujęć wody oraz w bezpośrednim sąsiedztwie linii energetycznej.

Zwycięzca aukcji będzie musiał zobowiązać się do ochrony obiektu, zapewnienia bezpieczeństwa oraz ograniczenia dostępu do budynku dla osób postronnych – to główne wymagania (co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z obiektem dziedzictwa kultury materialnej).

fot. onliner.by

fot. onliner.by

Majątek w Kuchcicach został zbudowany w stylu klasycystycznym przez szambelana Jego Królewskiej Mości, generała wojsk koronnych Kazimierza Zawiszę.

Niestety, pałac nie przetrwał próby czasu i został zniszczony w trakcie I wojny światowej. Do dziś ocalały jedynie oficyny oraz fragmenty parku, które obecnie znajdują się w stanie upadłym.

Pałac Zawiszów na akwareli Napoleona Ordy

Według informacji portalu onliner.by każdy może nabyć tę niezwykłą posiadłość i przywrócić jej dawną świetność. Licytacja zostanie przeprowadzona 4 marca za pośrednictwem aukcji online.

Źródło: wb24.org/onliner.by

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)