23 lutego o godzinie 18:00 w sali teatralnej Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbędzie się spektakl na podstawie powieści “Zapiski oficera Armii Czerwonej” autorstwa naszego krajana, Sergiusza Piaseckiego. Akcja powieści rozgrywa się w Wilnie oraz w Lidzie i jej okolicach.

„Zapiski oficera Armii Czerwonej” to dramatyczna, historycznie prawdziwa satyra na sowiecką propagandę, wojsko i NKWD, ukazująca mentalność Armii Czerwonej i bolszewików. To groteskowe, ale bardzo gorzkie spojrzenie na los ludzi w czasach sowieckiej i niemieckiej okupacji. W spektaklu precyzyjnie przedstawiono sposób myślenia i zachowania wykształconego sowieckiego żołnierza, jego fascynację ideologią i przywódcą Związku Radzieckiego. Wyśmiewana jest komunistyczna propaganda, jej pompastyczny styl, bezczelne kłamstwa i antyhumanistyczne podejście do realizacji teoretycznie szczytnych celów. Teza „Spsibo dziedu za pobiedu” – nie jest naszą, polską czy litewską, a tylko dalszym propagandowym otumanianiem naszej młodzieży przez „system” prosowiecki o wyimaginowanej „Pobiedie”.

Nasi dziadowie stali naprzeciw tym sowieckim mundurom, i 8 maja 1945 roku (9 maja wg. sowieckiego i rosyjskiego kalendarza i zwyczaju) nasi Dziadowie Pobiedy nie mieli.

Bilety do nabycia: https://www.bilietai.lt/eng/tickets/teatras/raudonosios-armijos-karininko-uzrasai-pagal-s-piasecki-rezisierius-s-gaudyn-413844/

oraz rezerwacja: +37065264608 lub mailowo.

Sergiusz Piasecki – antykomunista

W hołdzie bohaterom operacji „Ostra Brama”. Piękna pieśń patriotyczna w wykonaniu artystek Polskiego Teatru w Wilnie

Źródło: e-teatr.pl


Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)