Odrestaurowany boczny ołtarz Pana Jezusa Ubiczowanego w kościele katedralnym pw. św. Franciszka Ksawerego w Grodnie został otwarty i poświęcony 11 lutego. Ceremonii przewodniczył biskup grodzieński Aleksander Kaszkiewicz.

Kościół posiada trzynaście ołtarzy: główny i dwanaście bocznych. Sześć ołtarzy bocznych znajduje się przy filarach, cztery w transepcie i dwa w kaplicach.

Twórca ołtarza Pana Jezusa Ubiczowanego jest nieznany. Podczas II wojny światowej w kościele wybito okna, do środka dostała się wilgoć, a drewno, z którego wykonany był ołtarz, zgniło. Restauratorzy byli zmuszeni całkowicie rozebrać ołtarz, czego nie robiono z poprzednimi. Wszystkie jego części zostały ponownie zebrane, niektóre elementy zastąpione. Obrazy ołtarzowe odnowił grodzieński malarz Władimir Kisły.

Jak mówi proboszcz parafii katedralnej, ks. kanonik Jan Kuczyński, planuje się również odrestaurowanie innych ołtarzy, następnym z nich będzie ołtarz Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Restauracja ołtarzy w grodzieńskiej katedrze rozpoczęła się od głównego, uszkodzonego podczas pożaru w 2006 roku. W 2013 roku zakończono renowację bocznego ołtarza św. Michała Archanioła, w 2015 – Świętej Trójcy, w 2018 – Matki Bożej Różańcowej, a w 2020 – św. Judy Tadeusza.

Odnowione boczne ołtarze Świętej Trójcy i Matki Bożej Różańcowej (fot. Wikimedia Commons)

Proboszcz kościoła zamierza odrestaurować wszystkie centralne ołtarze w świątyni, aby, jak mówi, każdy, kto wchodzi do sanktuarium, mógł zostać urzeczony jego architekturą, „gdyż ona przemawia”.

„Każdy detal ma swoje znaczenie. A kiedy coś wiesz o sztuce sakralnej, patrzysz na rzeźbę, obrazy zupełnie inaczej: nie tylko jako na “złoto”. Wchodzisz do kościoła – i jak książkę czytasz… Całe to bogactwo pokazuje niesamowite piękno i przyciąga człowieka do Boga” – podkreślił ks. Kuczyński.

Źródło: wb24.org/catholic.by/grodnensis.by

Fot. grodnensis.by/catholic.by


Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)