Pierwsze spotkanie klubu odbędzie się 26 lutego w związku z publikacją książki znanej polskiej badaczki śp. prof. Marii Kałamajskiej-Saeed pt. „Ostra Brama w Wilnie”.

Towarzystwo Historyków Sztuki to ogólnopolskie stowarzyszenie, które skupia historyków sztuki, architektów, konserwatorów i pracowników muzeów. Siedziba Towarzystwa znajduje się na Rynku Starego Miasta w Warszawie.

Stowarzyszenie powstało jeszcze 1934 roku. I teraz, w 90. roku działalności, zdecydowało się poszerzyć szeregi — nie tylko o polskich badaczy, ale także o kolegów z Europy Wschodniej, którzy razem z Polakami badają wspólne dziedzictwo historyczno-kulturowe. Aby zostać członkiem towarzystwa, nie jest nawet wymagane posiadanie stopnia naukowego.

„Już w 1934 roku zostały utworzone oddziały w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, a także we Lwowie. W jubileuszowym roku chcielibyśmy powrócić do naszych tradycji i stworzyć Klub Dziedziców I Rzeczypospolitej, w którym można będzie się zajmować historią sztuki Rzeczypospolitej.

Ale głównym zadaniem klubu byłaby integracja badaczy z Białorusi, Ukrainy, a także Litwinów i Łotyszy, którzy mieszkają w Polsce lub przebywają tu tymczasowo.

Chcielibyśmy, aby badacze z tych krajów utrzymywali relacje nie tylko w ramach swoich narodowych grup, ale także, aby integrowali się z nami, Polakami — znawcami sztuki, historykami, ogólnie ze wszystkimi, którzy zajmują się kulturą.

W klubie planowane są wykłady z historii sztuki dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, ze szczególnym uwzględnieniem Wielkiego Księstwa Litewskiego, Ukrainy oraz Inflant. Jest to obszar naszych szczególnych zainteresowań” – powiedziała w rozmowie z białoruską służbą Polskiego Radia Anna Sylwia Czyż, badaczka, specjalizująca się w sztuce Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Źródło: wb24.org/polskieradio.pl

Fot. youtube/screen

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (2 głosów)