81 lat temu, 18 lutego 1943 r., w “Biuletynie Informacyjnym”, najważniejszym piśmie konspiracyjnym w okupowanej Polsce, opublikowano informację o akcji rozbicia więzienia w Pińsku przez oddział cichociemnych pod dowództwem por. Jana Piwnika “Ponurego”. Był to meldunek Dowódcy Armii Krajowej (Komendanta Sił Zbrojnych w Kraju) gen. Stefana Roweckiego “Grota” z 8 lutego 1943 r.

W więzieniu tym przetrzymywano ważne postaci ruchu oporu, m.in. kpt. Alfreda Paczkowskiego “Wanię”, lekarza i cichociemnego, odpowiedzialnego za prowadzenie dywersji na odcinkach kolejowych Brześć-Mińsk-Homel.

Zadanie oswobodzenia było niezwykle trudne ze względu na obecność niemieckiego garnizonu. Używając pojazdu z policyjnymi numerami i mundurów SS, grupa Piwnika sterroryzowała strażników, zabiła komendanta i jego zastępcę, a następnie uwolniła więźniów.

Niemcy w odwecie wymordowali w Pińsku 30 osób. Za przewiezienie uwolnionych do Warszawy major Ponury otrzymał Srebrny Order Virtuti Militari, a pozostali uczestnicy awanse oficerskie i Krzyże Walecznych.

Przygotowanie i przeprowadzenie akcji w Pińsku przez żołnierzy „Ponurego” zostało uznane za wzorcowe i stanowiło podstawę szkolenia jednostek dywersyjnych.

Źródło: Biblioteka Jagiellońska, sygn. 414401 V, https://polona.pl

81. rocznica spektakularnej akcji majora “Ponurego” w Pińsku

Na podst. facebook.com/WokolPonurego, muzeum1939.pl

Fot. wikipedia.org/polona.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)