Na koniec 2023 roku populacja żubrów w Puszczy Białowieskiej i okolicach liczyła około 892 osobniki. W ciągu ostatniego roku przybyło co najmniej 101 cieląt.

Dane te oszacowano na podstawie około 170 obserwacji pochodzących z 2 dni liczenia żubrów na terenie Białowieskiego Parku Narodowego oraz nadleśnictw: Białowieża, Bielsk, Browsk, Hajnówka, Nurzec i Rudka. Tak, żubry zawędrowują coraz dalej, w nadl. Rudka stwierdzono 10 żubrów, a w nadl. Nurzec kilkanaście.

Trudno więc powiedzieć, czy wszystkie policzone żubry należy jeszcze przypisywać do populacji z Puszczy Białowieskiej?

Tradycyjnie inwentaryzacja żubrów nie należała do łatwych. Zwierzęta liczono metodą tradycyjnych obserwacji z poziomu ziemi oraz przy wykorzystaniu drona. Sporo zwierząt obserwowano na przylegających do Puszczy polach, gdzie żerują na oziminach czy kukurydziskach.

“Te żubry są płochliwe, często się przemieszczają i mieszają, co utrudnia ich policzenie oraz weryfikację, które żubry były zarejestrowane kilkakrotnie. Ponadto wielkość obecnej populacji oraz rozmiary terenu wykorzystywanego przez żubry nie pozwalają na policzenie żubrów co do sztuki i podanie „jedynej słusznej liczby”. Jedno jest pewne – populacja ma się dobrze” – napisali pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego.

Źródło: bpn.com.pl

Fot. Krzysztof Onikijuk/browsk.bialystok.lasy.gov.p

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)