Kuria grodzieńska poinformowała, że dziś w wieku 61 lat odszedł na wieczną wartę ks. Jan Gawecki, wieloletni proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Iwiu. Ostatnio był administratorem parafii św. Judy Tadeusza w Przewałce (dekanat Grodno-Wschód).

Podczas służby w parafii iwiejskiej, kapłan był inicjatorem organizacji tam festiwalu kolęd “Gloria in excelsis Deo”, który jest uważany za jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych w życiu Kościoła na Białorusi.

Ksiądz Jan Gawecki urodził się 28 marca 1962 roku w Grodnie, w polskiej rodzinie o głębokich tradycjach patriotycznych, która w czasie II wojny światowej była zaangażowana w polskie podziemie zbrojne, a po wojnie kontynuowała działalność w konspiracji antysowieckiej. Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 1990 roku w kościele farnym św. Franciszka Ksawerego w Grodnie, który w tamtym czasie był pierwszą małą bazyliką na terenie Białorusi. Święceń udzielił mu arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz.

Po święceniach przez rok był wikariuszem parafii św. Jana Chrzciciela w Szakiach (diecezja wyłkowyska na Litwie). Następnie wrócił do ojczyzny i w latach 1991–1996 był proboszczem parafii w Trabach, a od 1996 do 2021 roku – proboszczem parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła w Iwiu.

W 2022 roku został mianowany administratorem parafii św. Judy Tadeusza w Przewałce (dekanat Grodno-Wschód).

Informacje o pogrzebie zmarłego kapłana zostaną podane później.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…

Źródło: wb24.org/grodnensis.by/catholic.by


Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)