Na Litwie w tym roku planuje się sprawdzić ponad 18 000 Białorusinów, którzy uzyskali tam zezwolenie na pobyt przed 2022 rokiem, czyli przed wprowadzeniem ograniczeń migracyjnych.

Wszyscy będą musieli wypełnić ankietę, którą obecnie wypełniają przybywający na Litwę Białorusini.

„Zaczynamy sprawdzanie wszystkich obywateli Białorusi, którzy otrzymali zezwolenie na pobyt uprawniający do podjęcia pracy, kiedy nie była jeszcze stosowana dodatkowa ankieta. Ci, którzy wcześniej otrzymali pozwolenia na pobyt i których zezwolenia są nadal ważne – takich obcokrajowców jest około 18 tysięcy, może być ich nawet 20 tysięcy” – przekazał litewski portal Delfi słowa szefowej Departamentu Migracji Eweliny Gudzinskaite.

Jeśli zostaną znalezione negatywne informacje na temat danej osoby, Departament Migracji skieruje sprawę do służb specjalnych.

„Nieuzupełnienie ankiety zostanie potraktowane na niekorzyść takich osób. A jeśli Departament Bezpieczeństwa Państwowego udowodni, że osoba stanowi zagrożenie, zostanie jej odebrane pozwolenie na pobyt” – mówi Gudzinskaite.

Obywatele Białorusi i Rosji są zobowiązani od listopada 2022 roku wypełniać formularz, odpowiadając między innymi na pytania dotyczące stosunku do wojny na Ukrainie.

Źródło: wb24.org/delfi.lt

Fot. Pixabay

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)