Projekt drugiego etapu renowacji Starego Zamku został omówiony w Grodnie z udziałem zastępcy ministra kultury Siergieja Sarakacza, szefowej Wydziału Kultury Grodzieńskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego Aleny Klimowicz, kierownika projektu Olega Szymboreckiego oraz dyrektora Grodzieńskiego Państwowego Muzeum Historyczno-Archeologicznego Jurija Kiturki, informuje rządowa agencja BiełTA.

Drugi etap projektu głównie obejmuje prace w murach Starego Zamku oraz przyległym do niego skrzydle. Planowane jest stworzenie wnętrz zamkowych, takich jak królewska sypialnia i gabinet, jadalnia i szereg innych pomieszczeń, a także zorganizowanie tematycznych ekspozycji.

Prace projektowe mają zostać zakończone do końca 2024 roku, po czym rozpocznie się nowy etap renowacji, trwającej w Starym Zamku w Grodnie od 2017 roku.

Podczas pierwszego etapu prac renowacyjnych odnowiono kaplicę zamkową, kopułę wieży wjazdowej, środkową wieżę, galerię oraz zbudowano budynek przy środkowej wieży.

Trzeci etap prac będzie obejmował dziedziniec, ściany od strony rzeki Horodniczanki i pozostałą część ściany od strony Niemna wraz z przyległymi budynkami gospodarczymi.

Fragment widoku Grodna – po lewej stronie Stary Zamek, po prawej gotycki Domus Regia z XV wieku na terenie obecnego Zamku Nowego

Pierwszy zamek drewniany w Grodnie został wzniesiony przez książąt ruskich w XI wieku. Przez wieki zamek był celem ataków, m.in. Krzyżaków. W 1398 roku wielki książę Witold wybudował na tym miejscu zamek murowany. Grodzieński zamek był siedzibą wielu książąt, w tym św. Kazimierza. W epoce Stefana Batorego przebudowano go w stylu renesansu. Zniszczony podczas wojen z Moskalami i Szwedami w XVII i XVIII wieku, nie odzyskał dawnej świetności. W okresie międzywojennym zamieniony na muzeum, założone przez archeologa i krajoznawcę Józefa Jodkowskiego. Obecnie mieści się tu Państwowe Muzeum Historyczno-Archeologiczne z cennymi zbiorami, w tym popiersiem Stanisława Augusta Poniatowskiego i testamentem Tadeusza Kościuszki.

Źródło: wb24.org/racyja.com


Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)