Z inicjatywy białoruskich emigrantów powstały znaczki pocztowe poświęcone Kuropatom. Zostały one wyemitowane przez Pocztę Polską za pośrednictwem usługi “Mój Znaczek”, podaje Radio Racja.

Znaczki zostały poświęcone trzem tematom.

Pierwszy znaczek ukazuje zdjęcie Kuropat, biało-czerwony krzyż z napisem “Kuropaty” na stosie ludzkich czaszek oraz daty 1937-1941.

Drugi znaczek poświęcony jest “Nocy rozstrzelanych poetów” z datą 29-30 listopada 1937 roku, śladami po kulach i przestrzelonym gęsim piórem.

Trzeci znaczek dotyczy obrony Kuropat, która rozpoczęła się w 2017 roku, kiedy to na rozkaz władz w Kuropatach zaczęto niszczyć krzyże i budować centrum biznesowe.

Według przypuszczeń w Kuropatach pod Mińskiem mogły zostać pogrzebane ofiary figurujące na tzw. białoruskiej liście katyńskiej. Pierwsze śledztwo białoruska prokuratura zakończyła w listopadzie 1988 r., oceniając liczbę ofiar na podstawie prac archeologicnych na ok 30 tys. Wśród pochowanych odnaleziono także przedstawicieli inteligencji i kobiety. Znaczna część pochodziła z terytoriów II Rzeczypospolitej włączonych w 1939 r. do Białoruskiej SRR. Ofiarami mordu w Kuropatach byli zarówno Białorusini, jak i Polacy. Poza tym spoczywają tutaj także ofiary tzw. operacji polskiej NKWD z lat 1937-1938.

Źródło: wb24.org/racyja.com/ipn.gov.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)