W nocy z 13 na 14 marca Białoruś przerzuciła 50 wagonów z żołnierzami i wyposażeniem militarnym do rejonu oszmiańskiego przy granicy z Litwą. Zwiększa to obawy o eskalację napięcia na tym obszarze – donosi grupa monitoringowa „Białoruski Gajun”.

“Jednostki 19 brygady zmechanizowanej (jeden oddzielny batalion zmechanizowany, cztery oddzielne bataliony czołgów i dwie jednostki wojskowe) zostały przerzucone do rejonu oszmiańskiego (granica z Litwą)” – czytamy w komunikacie “Gajuna”.

Według informacji kanału telegramowego Belzhd_live, pociąg z wojskowym sprzętem przybył na stację Oszmiana dzisiejszej nocy.

W szczególności, ilość przybyłego sprzętu odpowiada niepełnemu batalionowi zmechanizowanemu, wzmocnionemu kompanią czołgów. Jak zaznaczono, chodzi o 46 wagonów, a dokładnie:

  • 4 wagony pasażerskie (z personelem Sił Zbrojnych Republiki Białorusi);
  • 3 wagony kryte (z wyposażeniem i amunicją);
  • 39 wagonów-platform: 12 platform z BMP-2 (łącznie 24 szt. sprzętu), 9 platform z czołgami T-72B (9 szt.), 3 platformy z inżynieryjnym sprzętem wojskowym, 15 platform z pojazdami (łącznie 30 szt.).

Jak dodaje “Gajun”, przerzut jednostek 19 brygady zmechanizowanej na granicę z Litwą odbywał się w kilku etapach:

  • 11 marca na stacji Zasłonowo został sformowany pierwszy pociąg ze sprzętem 1 oddzielnego batalionu zmechanizowanego. 12 marca pociąg został zauważony w Orszy.
  • 13 marca ze stacji Zasłonowo wyruszył drugi pociąg – już ze sprzętem 4 oddzielnego batalionu czołgów.
  • 13 marca te dwa pociągi połączono w jeden i następnie skierowano na stację Oszmiana.

Źródło: wb24.org/telegram

Fot. D. Umbrasas / LRT


Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)