Na Łotwie ryzyko omijania antyrosyjskich sankcji jest wyższe niż w innych krajach UE z powodu jej położenia i powiązań ekonomicznych. W 2023 r. Służba Wywiadu Finansowego otrzymała rekordową liczbę ponad 500 zgłoszeń o podejrzanych operacjach, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z ok. 280 zgłoszeniami rok wcześniej.

Jak podaje łotewski publiczny nadawca LSM, transakcje omijające sankcje często wykorzystują kraje trzecie, które nie popierają antyrosyjskich sankcji. „Są to operacje eksportowe i importowe, które ukrywają, że krajem eksportującym [lub importującym] jest Rosja. Wskazywany jest jakiś kraj Azji Centralnej i w ten sposób obchodzone są sankcje” – wyjaśnił wiceszef łotewskiego wywiadu finansowego Paulis Iljenkovs.

LSM informuje, że od 1 kwietnia będzie działać specjalna strona do weryfikacji partnerów biznesowych pod kątem sankcji oraz sprawdzania statusu nieruchomości.

Na Łotwie zamrożono 73 nieruchomości, około 100 pojazdów i około 74 mln euro należących do osób i podmiotów objętych sankcjami.

Źródło: wb24.org/lsm.lv

Fot. pixabay

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)