Od 2015 roku w malowniczym majątku Nadniemen (80 km na południe od Mińska) trwają intensywne prace konserwatorskie i restauracyjne. Tu pod koniec XIX wieku znany w całej Europie polski fizyk Jakub Jodko-Narkiewicz założył pierwszą w kraju stację meteorologiczną i atmosferyczną. Zobacz, jak dziś wygląda zabytkowy pałac.

Pałac łączy w sobie cechy stylu zamkowo-fortecznego oraz elementy średniowiecznej gotyki.

W podziemiach pałacu w Nadniemnie Jakub Jodko-Narkiewicz prowadził swoje badania w dziedzinie fizyki, dlatego francuskie gazety z końca XIX wieku nazywały go „elektrycznym człowiekiem”.

Jakub Jodko-Narkiewicz (1892)

W majątku tym utworzył również sanatorium „Nad-Niemen”, które specjalizowało się w leczeniu gruźlicy oraz innych schorzeń układu oddechowego. Sanatorium oferowało kuracje obejmujące „kąpiele” wodne i powietrzne, gimnastykę, terapie wodą mineralną i kumysem. W tym celu sprowadził nawet z Baszkirii rasowe konie.

Dwór Nadniemen na litografii według obrazu Napoleona Ordy

Niestety, wojna i czas nie oszczędziły majątku, przez co przez lata zespół pałacowy popadał w ruinę.

Dopiero w 2015 roku z inicjatywy Fundacji imienia Jakuba Jodko-Narkiewicza rozpoczęto prace konserwatorskie i restauracyjne pałacu. Planuje się tutaj stworzenie muzeum-laboratorium naukowca oraz centrum naukowo-edukacyjnego wyposażonego w laboratoria meteorologiczne i badawcze. Już zebrano i przygotowano do ekspozycji muzealnej i laboratoryjnej kolekcję naukowego sprzętu z XVIII i XIX wieku, która odzwierciedla zakres badań polskiego fizyka i przyrodnika.

Wb24.org na podst. narkevich-jodko.org, polesie.org

Zdjęcie główne: travelibrium.com


Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)