Położony na dawnych wschodnich rubieżach I Rzeczypospolitej w malowniczej wiosce Daszkówka skrzętnie kryje swoje skarby zabytkowy dworek Żukowskich.

Pierwsza wzmianka o wsi Daszkówka pojawiła się w 1597 roku. Po pierwszym rozbiorze Rzeczypospolitej w 1772 roku, najdalsze Kresy weszły w skład Imperium Rosyjskiego. Majątek wielokrotnie zmieniał właścicieli, aż trafił w ręce polskiej rodziny szlacheckiej – Żukowskich. Jako ludzie wykształceni i postępowi, Żukowscy podjęli się rozbudowy osady.

Dworek w Daszkówce (fot. fgb.by)

Położony na stromym brzegu Dniepru dworek był nie tylko miejscem przyciągającym okolicznych mieszkańców, ale i obiektem, który budził zainteresowanie osób twórczych. Dzięki temu dziedzictwem, które nam pozostało, jest unikalny obraz znanego polskiego rysownika Napoleona Ordy. Obraz, datowany na rok 1850, pozwala nam dzisiaj zobaczyć, jak wyglądał dworek 174 lata temu.

Daszkówka nad Dnieprem (autor Napoleon Orda)

Marszałek szlachty powiatu mohylewskiego, Edward Żukowski, będący od 1831 roku właścicielem dworku, był człowiekiem wykształconym i wszechstronnym. Jednym z jego zainteresowań były parki. Dlatego nic dziwnego, że w drugiej połowie XIX wieku obok dworku założono urokliwy park. Właściciel majątku nie tylko cenił sobie harmonijny i zadbany krajobraz. Edward Żukowski z każdego miejsca, które odwiedzał, przywoził unikalne rośliny.

Dworek na początku XX wieku (fot. wikipedia.org)

Wojsko Polskie w Daszkówce (maj 1918)

Z inicjatywy syna Edwarda, Witolda Żukowskiego, na pamiątkę o ojcu i jego zamiłowaniu do roślin, liście głównych gatunków roślin rosnących w parku zostały symbolicznie uwiecznione w dekoracyjnym gipsowym fryzie w salonie i innych pomieszczeniach dworku (ten fryz do dzisiaj zachwyca wyobraźnię pięknem i lotem twórczej myśli). Prace te miały miejsce podczas renowacji budynku na przełomie XIX i XX wieku.

Oprócz samego dworku warto zwrócić uwagę na znajdujący się na terenie Daszkówki rodzinny grobowiec, nagrobny kamień z datami życia Edwarda Żukowskiego i kamień na pamiątkę o… ulubionym psie jednego z właścicieli dworu.

Nagrobny kamień z datami życia Edwarda Żukowskiego (fot. pniva.by)

Kamień pamiątkowy ku czci ulubionego psa jednego z właścicieli posiadłości (zdjęcie z mediów społecznościowych)

Wb24.org na podst. pniva.by, wikipedia.org

Fot. pniva.by


Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)