Jeszcze w tym roku rozpocznie się długo oczekiwana odbudowa historycznego pałacu w Narowli niedaleko Mozyrza, wzniesionego przez Daniela Horwatta w 1850 roku w stylu włoskim. Prace obejmą nie tylko rekonstrukcję samego zabytkowego budynku, ale także zagospodarowanie przyległego terenu.

“Wszystkie ekspertyzy dotyczące projektu rekonstrukcji pałacu w Narowli zostały zakończone”– napisał na Facebooku aktywista Piotr Kuzniecow.

Narowlański Rejonowy Komitet Wykonawczy właśnie wydał zezwolenie na prace budowlane. Papierowa wersja zostanie wysłana później, ale elektroniczna już dotarła na Vibera.

Pałac w Narowli (fot. citydog.by)

“To nie było proste, naprawdę nie było. Nie znam dokładnych liczb, ale odnoszę wrażenie, że większość podobnych inicjatyw, gdzie za sprawę biorą się entuzjaści, a ci entuzjaści to nie państwo, kończy się właśnie na etapie projektowania” – napisał Kuzniecow.

Według jego słów, przed rozpoczęciem prac budowlanych należy rozwiązać kilka kwestii technicznych. Aktywista planuje zająć się nimi w najbliższych 5-10 dniach. Jednak już w tym tygodniu w pałacu rozpoczną pracę specjaliści, którzy zajmą się pomiarem terenu, oceną prac itd.

“Główną wiadomością jest to, że nikt nie porzucił i nie zamierza porzucać projektu” – oświadczył Kuzniecow.

Pałac Horwattów w 1917 roku (fot. IS PAN 0000160422. Urbanski A. Podzwonne na zgliszczach Litwy i Rusi. Warszawa, 1928)

Pałac, wnętrze. Czerwony salon (fot. radzima.org/Andrej Horwatt)

Późnoklasycystyczny pałac został wzniesiony w 1850 roku przez Daniela Horwatta. Po II wojnie światowej adaptowano go na internat zbudowanej obok szkoły. Podczas przebudowy usunięto część zdobień oraz piętrowe portyki kolumnowe, ale zasadnicza bryła budowli pozostała nienaruszona. Dwupiętrowy pałac zachował charakterystyczne rysy, w tym szerokie ryzality i dekoracyjną balustradę. Z tyłu pałacu znajduje się taras z fontanną oraz schody wiodące do rzeki Prypeć.

Wieża-altanka uznawana jest za nieoficjalny symbol Narowli (fot. wikipedia.org)

Obiekt otacza park krajobrazowy, obecnie służący jako park miejski, z paradną bramą zaprojektowaną przez znanego polskiego architekta Tadeusza Rostworowskiego. W parku wyróżnia się empirowa wieża-altanka. Przylegający kompleks budynków gospodarczych z XIX wieku, choć częściowo zdewastowany, nadal służy jako zakłady przemysłowe.

Źródło: wb24.org/facebook/radzima.org

Zdjęcie główne: citydog.by/wikimedia commons


Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)