Media społecznościowe obiegły wizualizacje odbudowanego Ratusza na placu Sowieckim – jednego z symboli przedwojennego Grodna. Wizualizacje stworzyli grodzieńscy architekci Aleksander Szten i Daniił Jarmolik.

Architekci proponują wybudowanie na miejscu starego Ratusza nowego i przeniesienie do niego pawilonów handlowych.

Odbudowa Ratusza jest przewidziana w szczegółowym planie zagospodarowania przestrzennego centrum miasta, który został zatwierdzony w 2022 roku. Przewiduje się, że gmach dawnego Ratusza zostanie oddany do użytku w 2025 roku. Co prawda, władze obwodowe już zdążyły wyrazić negatywną opinię na temat odbudowy Fary Witoldowej, która również była uwzględniona w tym samym dokumencie.

Ratusz w Grodnie na placu Batorego. Za ratuszem bazylika katedralna św. Franciszka Ksawerego (fot. Jan Bułhak)

Pełne prawa magdeburskie Grodno otrzymało w 1496 roku od Aleksandra Jagiellończyka. Pierwszy ratusz – siedziba władz miejskich – powstał w 1531 roku i został zniszczony w drugiej połowie XVII wieku w wyniku zdobycia miasta przez wojska moskiewskie. W 1784 roku na tym miejscu zbudowano drugi ratusz w stylu klasycystycznym. Wokół znajdowały się liczne stoiska handlowe i kramiki. W 1945 roku budynek, który został poważnie uszkodzony podczas wojny, został zburzony przez władze sowieckie.

Przeczytaj także: 

Maurycy O’Brien de Lacy. Irlandzki szlachcic, który został prezydentem Grodna

Źródło: wb24.org/newgrodno.by

Fot. newgrodno.by


Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)