3 maja przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Tego dnia wierni gromadzą się w kościołach w całej Polsce i poza granicami kraju, by modlić się i wypraszać łaski za wstawiennictwem głównej patronki naszej Ojczyzny.
Uroczystość NMP Królowej Polski nawiązuje do obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r. i ślubów króla Jana Kazimierza, w których powierza on królestwo opiece Matki Bożej oraz do uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Pius X w 1908 r. zezwolił na wpisanie wezwania „Królowo Polski” na stałe do Litanii Loretańskiej. W tym samym roku ustanowił dla diecezji lwowskiej święto Królowej Polski.
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski#BibliaNaDziś: “Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: «Niewiasto, oto syn Twój». Następnie rzekł do ucznia: «Oto Matka twoja»” (J 19, 25-27). pic.twitter.com/uRD28oUr99
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) May 3, 2024
Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 r. biskupi zwrócili się do Stolicy Apostolskiej z prośbą rozszerzenia tego święta na cały kraj. Jako datę zaproponowano dzień 3 maja, na pamiątkę pierwszej polskiej Konstytucji, która realizowała część ślubowań króla Kazimierza. Papież Benedykt XV zatwierdził święto dla Kościoła w Polsce w 1920 r. Jest ono obchodzone w całym kraju oficjalnie od 1923 r., kiedy to papież Pius XI w 1923 r. zatwierdził święto Maryi Królowej Polski na dzień 3 maja.
W 1962 r. Jan XXIII ogłosił Maryję Królową Polski główną patronką i niebieską opiekunką naszego narodu, razem ze świętymi biskupami i męczennikami Stanisławem i Wojciechem. Po reformie liturgicznej w 1969 r. święto zostało podniesione do rangi uroczystości na prośbę kard. Stefana Wyszyńskiego. Od 1992 r. (tak, jak w okresie międzywojennym) dzień ten jest świętem narodowym Polski – dla upamiętnienia zarówno uchwalenia Konstytucji w r. 1791, jak i święta Królowej Polski.
3 maja 1966 r. Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego dokonał Milenijnego Aktu Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości za Wolność Kościoła w Polsce i na świecie. Tekst Aktu zatwierdził papież Paweł VI nazywając „aktem religijnym najwyższej rangi”.
Źródło: misericors.org
Grafika: parafiapolaszki.pl