W niedzielę 19 maja, w czasie święta Zesłania Ducha Świętego, nuncjusz apostolski na Białorusi arcybiskup Ante Jozić wprowadzi relikwie rodziny Ulmów do kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Mikołaja w Świrze (obwód miński, rejon miadziolski).

Od połowy 1942 roku w rodzinnym domu Ulmów schronienie przed Holokaustem znalazła żydowska rodzina. 24 marca 1944 roku niemiecka policja, w wyniku donosu przeprowadziła rewizję domostwa. Tuż po niej niemieccy żandarmi rozstrzelali Józefa i Wiktorię wraz z siedmiorgiem dziećmi oraz ukrywających się Goldmanów.

13 września 1995 r. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie przyznał Józefowi i Wiktorii Ulm tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

W marcu 2016 r. w Markowej (miejscowości rodzinnej Ulmów) otwarto muzeum, poświęcone Polakom ratującym Żydów w czasie II wojny światowej. Od 2018 roku w rocznicę męczeńskiej śmierci rodziny obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

W grudniu 2022 roku Ojciec Święty Franciszek podpisał dokument uznający męczeństwo rodziny. Beatyfikacja odbyła się 10 września 2023 r. w Markowej na Podkarpaciu.

Rok 2024 w Polsce ogłoszono Rokiem Rodziny Ulmów.

Źródło: wb24.org/catholic.by

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)