Do polskich księgarń trafiło nowe, przepracowane i rozszerzone wydanie książki białoruskiego historyka Jurija Hrybowskiego pt. „Białorusini w Wojsku Polskim (1919-1947)”. Pierwsze wydanie tej monografii ukazało się w 2006 roku i szybko się rozeszło.

Książka opowiada o udziale Białorusinów w regularnych formacjach Wojska Polskiego podczas wojny polsko-sowieckiej, okresu międzywojennego, podczas II wojny światowej i krótko po jej zakończeniu.

Obecne wydanie jest wynikiem wieloletniej pracy w archiwach Polski, Białorusi, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Litwy, Kanady i Rosji. Autor rzuca światło na jeden z najtragiczniejszych i najcięższych okresów w historii Białorusinów i Polaków, pokazując prawdziwe braterstwo broni, przypieczętowane krwią obu narodów.

Okładka książki

Historyk skupia się na takich aspektach jak stosunek polskich obywateli narodowości białoruskiej do pełnienia obowiązków wojskowych, polityka polskich władz wobec żołnierzy WP pochodzenia białoruskiego, ich udział w działaniach bojowych na terenie Polski, Białorusi, Włoch, Francji, Holandii, Belgii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Afryki Północnej i nad Atlantykiem. Bada również losy tych ludzi po wojnie.

Publikacja poświęcona jest dziesiątkom tysięcy Białorusinów, którzy bohatersko walczyli w polskim mundurze wojskowym, ale na długo zostali zapomniani we własnej ojczyźnie.

Prezentacja książki odbędzie się w Warszawie 28 maja.

WB

Zdjęcie główne: archiwum Jurija Hrybowskiego

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)