Wczoraj, z okazji Dnia Matki, w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku odbyła się uroczystość upamiętniająca bohaterskie matki Sybiraczki. Ceremonia przy pomniku Matki Sybiraczki zgromadziła przedstawicieli lokalnych władz i organizacji pielęgnujących pamięć o Sybirakach.

Podczas ceremonii kwiaty pod pomnikiem złożyli między innymi Jolanta Hryniewicka – prezes Związku Sybiraków w Białymstoku, Jerzy Bołtuć – prezes Podlaskiego Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru oraz Janina Rutkowska – założycielka Wspólnoty Wnuków Sybiraków. Wydarzenie to było wyrazem wdzięczności dla wszystkich matek Sybiraczek, które swoim heroizmem, poświęceniem i determinacją ratowały życie swoje i swoich dzieci.

fot. facebook.com/muzeumpamiecisybiru

Tego dnia Muzeum Pamięci Sybiru zaprosiło również zwiedzających na wyjątkowe oprowadzanie po wystawie stałej – śladami matek na Sybirze. Pobyt na Sybirze dla wielu kobiet oznaczał zarówno przymus ciężkiej, niewolniczej pracy za mniej niż skromne wynagrodzenie, jak również udrękę, codzienne zdobywanie żywności, ale i odarcie z kobiecości, walkę o zachowanie godności i człowieczeństwa. Kobiety bardzo często musiały zmagać się z jeszcze innym wyzwaniem, jakim było zapewnienie bezpieczeństwa swoim dzieciom. Musiały zadbać nie tylko o ich podstawowe potrzeby, ale również o zachowanie ich tożsamości narodowej.

fot. facebook.com/muzeumpamiecisybiru

fot. facebook.com/muzeumpamiecisybiru

fot. facebook.com/muzeumpamiecisybiru

W Dniu Matki, pełni uznania i wdzięczności, muzeum wspomina wszystkie Matki Polskiego Sybiru. Ich niezłomność i odwaga to przykład, który pozostaje nie tylko w pamięci historycznej, ale i w sercach potomków.

Źródło: wb24.org, facebook.com/muzeumpamiecisybiru

Zdjęcie główne: gov.pl/web/uw-podlaski

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)