W zeszłym miesiącu w Szumilinie na Witebszczyźnie doszło do aresztowania dwóch misjonarzy oblatów, ojców Pawła Lemecha i Andrzeja Juchniewicza. Jak dowiedziała się „Chrześcijańska Wizja”, duchownym zarzucono umieszczanie na Facebooku zdjęć, na których widać historyczną biało-czerwono-białą flagę oraz flagę Ukrainy.

Duchowni katoliccy zostali aresztowani po tym, jak na swoim profilu na Facebooku zamieścili zdjęcia z protestów w Mińsku, na których widoczne były historyczne flagi Białorusi oraz flaga Ukrainy. Według władz, działanie to zostało przeprowadzone bez odpowiedniego zezwolenia i miało na celu destabilizację sytuacji w kraju.

Sędzia Elena Żuk uznała czyn za poważny i nałożyła na księdza Pawła 10 dni aresztu. Po odbyciu tej kary, duchowny został ponownie zatrzymany i spędził za kratami kolejne cztery dni.

Z kolei ojciec Andrzej Juchniewicz, na mocy wyroku sędzi Natalii Korabliny, otrzymał karę 15 dni aresztu. Ojciec Juchniewicz pełni ważną funkcję w białoruskim Kościele, stojąc na czele Grupy Koordynacyjnej Wyższych Przełożonych, Delegatów i Przedstawicieli Męskich i Żeńskich Instytutów i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego na Białorusi. Jest to organ kościelny ustanowiony przez Stolicę Apostolską, który zajmuje się współpracą między zakonnymi wspólnotami oraz reprezentuje je przed Watykanem, oraz Konferencją Episkopatu Białorusi.

Źródło: wb24.org, t.me/christianvision

Fot. katolik.life

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)