W sobotę w stolicy Litwy po raz drugi odbył się „Festiwal różowej zupy”, czyli chłodnika litewskiego. Na Wilnian i gości stolicy czekało mnóstwo „chłodnikowych” atrakcji.

Centralnym punktem festiwalu była imponująca instalacja – rekordowo długi stół o długości 362 metry, przy którym zasiadło aż 1 200 gości. Uczestnicy mieli okazję spróbować popularnej na Litwie zimnej zupy, bijąc tym samym dwa rekordy — najdłuższego stołu “chłodnikowego” oraz największej liczby osób jednocześnie spożywających chłodnik.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Karolis Šimkus (@karolis.earth)

Wydarzenie to nawiązywało do 362-letniej tradycji serwowania chłodnika w Wilnie, gdyż właśnie wtedy pojawiła się pierwsza pisemna wzmianka o zupie z botwiny, uważanej za poprzedniczkę chłodnika.

Organizatorzy zadbali, aby atmosfera była wyjątkowa. Wileńska starówka zabarwiła się różowymi akcentami, a festiwal zwieńczył koncert na placu Ratuszowym, oczywiście również utrzymany w różowej scenerii.

Podobnie jak w ubiegłym roku, wielką popularnością cieszyła się „chłodnikowa” zjeżdżalnia na Safianikach, która przyciągała tłumy zwiedzających, zarówno dzieci jak i dorosłych.

Źródło: wb24.org/wilnoteka.lt

Fot. lrytas.lt

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)