W najbliższą sobotę na urokliwym terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej odbędzie się XIV edycja Dnia Tradycji Rzeczypospolitej. Wydarzenie będzie miało charakter pikniku ze wstępem wolnym dla publiczności.

Jest to organizowany przez lokalnych pasjonatów historii rodzinny festyn historyczny, pod rozpoznawalną już marką.

Lokalni pasjonaci historii reprezentujący Podlaską Chorągiew Husarską oraz podlaskich łuczników konnych w barwny i ciekawy sposób przedstawią wydarzenia z historii Polski, kunszt władania bronią, jazdę konną Pocztu Dam Husarskich oraz pokaz sprawności łuczników konnych.

“W sobotę przeniesiemy się do świata wielkiej, zwycięskiej I Rzeczypospolitej”– mówił (4.06) na konferencji zapowiadającej to wydarzenie Dariusz Wasilewski, Rotmistrz Podlaskiej Chorągwi Husarskiej oraz Prezes Fundacji Obowiązek Polski. “To łyk kultury, ale przede wszystkim to, z czego Polska ówczesna była znana, czyli umiłowanie wolności przez bardzo odważnych ludzi. Przedstawimy tę historię poprzez kilka ciekawych wydarzeń, z których głównym będzie rekonstrukcja bitwy pod Hodowem – wielkiej potyczki, podczas której 400 husarzy i pancernych stanęło naprzeciwko 40-tysięcznej armii tatarskiej. Jak się zakończy? Zobaczymy o godz. 18:30 w sobotę”.

Husarze zmierzą się też ze sobą w ogólnopolskim turnieju husarskim im. Stefana Mikołaja Branickiego. Przed turniejem czeka nas piękne widowisko: występ grupy tanecznej z epoki oraz prezentacja dam husarskich na koniach oraz pokazy sokolników. Ponadto grupy tatarskie zaprezentują swoje umiejętności w łucznictwie konnym. Będzie też możliwość przejechania się na koniu, czy strzelanie z łuku to kolejne atrakcje, dzięki którym nikt nie będzie się nudzić i będzie mógł wręcz dotknąć tamtej epoki.

Piotr Gutowski z PMKL w Wasilkowie zachęcał do skorzystania z możliwości zapoznania się w towarzystwie przewodnika ze specjalnie przygotowanymi wystawami i zbiorami Muzeum. Koniecznie trzeba zobaczyć, jak wyglądało życie lokalnej społeczności wiejskiej, wziąć udział w olimpiadzie ziemniaczanej, czy też warsztatach wypiekania podpłomyków, posmakować wypieków i wojskowej grochówki. Atrakcją wydarzenia będzie też koncert skrzypcowy Beaty Just. Dzieci będą mogły wziąć udział w zabawach, quizach zorganizowanych przez harcerzy, czy w malowaniu twarzy.

Michał Sanczenko, w imieniu Polskiego Instytutu Łucznictwa Konnego, zapowiadał, że w tym roku Tatarzy – wbrew zapisom historycznym – mają w końcu szansę pokonać husarię. Zapowiedział także 3-dniowe światowe zawody w łucznictwie konnym.

Źródło: Fundacja Obowiązek Polski

Fot. stalowawola.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)