W Wołożynie w obwodzie mińskim pojawił się mural upamiętniający jednego z najwybitniejszych malarzy okresu Młodej Polski, Ferdynanda Ruszczyca. Artysta jest przedstawiony na tle swojego słynnego obrazu „Przed kościołem”, który namalował w pobliskiej miejscowości Bohdanów.

Mural Ferdynanda Ruszczyca w Wołożynie (fot. katolik.life)

Ponadto, w mieście pojawił się mural ukazujący polsko-białoruskiego poetę i dramaturga epoki romantyzmu, Wincentego Dunina-Marcinkiewicza. Mural ten jest poświęcony jego dziełu “Sielanka”.

Mural Wincentego Dunina-Marcinkiewicza (fot. katolik.life)

Autorem obu murali jest rodowity mieszkaniec Wołożyna, Władimir Sajko, który od lat zajmuje się artystycznym malowaniem ścian.

Ferdynand Ruszczyc urodził się w majątku Bohdanowo niedaleko Wołożyna, który rodzina musiała opuścić na pewien czas w wyniku represji po powstaniu styczniowym. Do swojego majątku powrócili z Mińska w 1888 roku. Tutaj, na ziemi wołożyńskiej, mały Ferdynand spędził swoje dzieciństwo.

„Przed kościołem” – olejny obraz Ferdynanda Ruszczyca, przedstawiający scenę przed kościołem św. Michała Archanioła w Bohdanowie (źródło: baza.polonika.pl)

„Dom w Bohdanowie” – obraz Ferdynanda Ruszczyca (źródło: pinakoteka.zascianek.pl)

Przeczytaj także: 

87 lat temu odszedł Ferdynand Ruszczyc — znakomity twórca z okresu Młodej Polski, pochodzący z okolic Wołożyna

WB

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)