Pochodząca z Białorusi Polka, Maria Żodzik, od 20 czerwca będzie mogła reprezentować Polskę na międzynarodowych imprezach lekkoatletycznych. Taką informację podał na platformie X szef Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl) Radosław Piesiewicz.

W lutym tego roku Żodzik ustanowiła rekord życiowy, pokonując wysokość 1 m 97 cm, a w marcu otrzymała polskie obywatelstwo od prezydenta Andrzeja Dudy. Dzięki temu będzie mogła reprezentować Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.

„To prawda – do PKOl dotarł mail, że Maria Żodzik od 20 czerwca będzie mogła oficjalnie reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej. Czekamy jeszcze na oficjalne potwierdzenie od MKOl, że będzie mogła wystartować w Olimpijskiej Reprezentacji Polski w Paryżu. Wierzę, że to będzie tylko formalność” – napisał na platformie X (dawniej Twitter) Radosław Piesiewicz.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Maria Żodzik (@maria.zhodzik)

Przypomnijmy, że 27-letnia sportsmenka mieszka od dwóch lat w Białymstoku. Wcześniej miała reprezentować barwy Białorusi na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Niestety, przedstawiciele Białoruskiej Federacji Lekkoatletycznej nie dopełnili obowiązku przeprowadzenia wymaganych testów antydopingowych w terminach ustalonych przez Międzynarodową Federację. Skoczkini nie wystąpiła w Tokio.

W 2020 roku podpisała list otwarty sportowców przeciwko fałszerstwom wyborczym na Białorusi oraz przemocy ze strony sił porządkowych. Sportsmenka potępiła także rosyjską wojnę napastniczą przeciwko Ukrainie.

Maria Żodzik pochodzi z polskiej rodziny z Baranowicz w obwodzie brzeskim. Komentując decyzję prezydenta o nadaniu jej polskiego obywatelstwa, jasno zadeklarowała swoją narodowość:

„Bardzo mnie cieszy, że pan prezydent podpisał wszystkie dokumenty i przyznał mi polskie obywatelstwo. Jestem dumna, że będę mogła reprezentować Polskę, kraj moich przodków. Liczę, że sprawy związane z procedurami World Athletics będą przebiegać teraz sprawnie i już niebawem wystartuję w koszulce z orzełkiem na piersi. Mam nadzieję, że wszystko potoczy się sprawnie i kibice zobaczą mnie na igrzyskach w Paryżu w biało-czerwonym stroju reprezentacji Polski”.

Źródło: wb24.org/zerkalo.io/radio.bialystok.pl

Fot. interia.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)