Podczas wczorajszej sesji stołeczni radni nadali tytuł Honorowego Obywatela Warszawy pięciu osobom. Wśród wyróżnionych znalazł się osadzony w kolonii karnej dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi, Andrzej Poczobut.

Zgodnie z wolą radnych nowymi honorowymi obywatelami zostali: Barbara Gancarczyk, Stefan Meissner, Andrzej Poczobut, Zbigniew Rylski i Anna Stupnicka-Bando. Radni byli w tej sprawie jednomyślni.

„W takiej sytuacji, kiedy nie możemy zmusić reżimu do jego uwolnienia, możemy uczynić wszystko, aby jego sprawa nie ucichła, aby był rozgłos, aby reżim Łukaszenki nie mógł być spokojny i myśleć, że wszyscy zapomnieli o takich przypadkach. Będziemy występować w obronie Poczobuta, wszystkich więźniów sumienia na Białorusi, i będziemy starać się wspierać ich rodziny oraz osoby, które walczą o ich uwolnienie” — powiedział w wywiadzie dla Polskiego Radia koordynator Senatu RP ds. Polonii i Polaków za granicą Robert Tyszkiewicz.

Andrzej Poczobut został aresztowany w marcu 2021 roku, a 8 lutego 2023 roku został skazany na 8 lat więzienia o zaostrzonym rygorze za rzekome „nawoływanie do sankcji” i „podżeganie do wrogości”. Swój wyrok polski działacz odsiaduje w nowopołockiej kolonii karnej.

Źródło: wb24.org/polskieradio.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)