W zabytkowym XVI-wiecznym zborze kalwińskim w Kuchcicach, należących niegdyś do Zawiszów, trwają prace restauracyjne i konserwatorskie – informuje kanał na Telegramie “Spadczyna”.

Zbór został zbudowany w latach 1560-1570 pod patronatem ówczesnego właściciela majątku, Macieja Kawęczyńskiego, znanego działacza reformacji na Litwie, uznawanego za założyciela pierwszej drukarni na obszarze północno-wschodnich terenów Rzeczypospolitej (obecnie na Białorusi).

Zbór kalwiński w Kuchcicach (fot. spadczyna / Telegram)

Świątynia jest mała, ale charakteryzuje się nietypową formą: podczas gdy kalwiński zbór w Smorgoniach jest ośmioboczny, zbór w Kuchcicach jest aż dwunastoboczny!

Cyfrowa rekonstrukcja zboru w Kuchcicach (źródło: radzima.org)

W XVIII wieku zbór został zrekonstruowany przez architekta Karola Spampaniego, zyskując cechy barokowe i klasycystyczne. Wówczas dobudowano część ołtarzową, dwie wieżyczki po obu stronach wejścia oraz dzwonnicę. W zabytkowej świątyni znajduje się grobowiec rodziny Zawiszów, która przez ponad 200 lat władała dobrami kuchcickimi (w XVI wieku niektóre linie Zawiszów przeszły na protestantyzm).

Pałac Zawiszów w Kuchcicach na akwareli Napoleona Ordy

Świątynia doznała znacznych zniszczeń w czasie rewolucji październikowej.

Po 1939 roku na terenie posiadłości powstał sowchoz „Kuchcice”, a budynek zboru zamieniono na obiekt gospodarczy.

W ostatnich latach budynek dawnego zboru, który obecnie znajduje się na terenie Uzdowskiego Państwowego Koledżu, stał opuszczony i stopniowo niszczał. Kilka razy bezskutecznie próbowano go sprzedać.

Projekt odnowionego zboru (fot. spadczyna / Telegram)

Dopiero niedawno na aukcji budynek wykupił Kościół Ewangelicki, który planuje przekształcić go ponownie w zbór.

Przeczytaj także: 

Zabytkowy dwór pod Mińskiem wystawiono na sprzedaż

Źródło: wb24.org, t.me/spadczyna, wikipedia.org

Zdjęcie główne: radzima.org/A.Nevar

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)