97 lat temu, 2 lipca 1927 roku, w Wilnie odbyła się koronacja obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej, znanej również jako Madonna Wileńska lub Ostrobramska Matka Miłosierdzia. Uroczystości przewodniczył arcybiskup metropolita warszawski i prymas Królestwa Polskiego, kardynał Aleksander Kakowski. W wydarzeniu wzięli udział marszałek Józef Piłsudski oraz prezydent Ignacy Mościcki.

Obraz pochodzi z XVII wieku, przez wiernych uważany za cudowny, a jego kult ściśle wiąże się z Ostrą Bramą.

Koronacja obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej w Wilnie (fot. nac.gov.pl)

Koronacja obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej w Wilnie (fot. z kolekcji Tomasza Kuby Kozłowskiego)

Fragment mszy świętej z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych – prezydentem Ignacym Mościckim i marszałkiem Józefem Piłsudskim (fot. nac.gov.pl)

Obraz umieszczono na bramie na początku XVII wieku, a później przeniesiono go do kaplicy, gdzie obecnie się znajduje. Namalowany został na deskach dębowych. Ma wymiary 200 × 165 cm.

Matka Boska Ostrobramska (fot. wikipedia.org)

Nie jest znany autor obrazu. Niektórzy przypisują jego autorstwo Łukaszowi – artyście krakowskiemu, który namalował podobny obraz w 1624 dla kościoła Bożego Ciała w Krakowie. Według innych pierwowzorem zarówno obrazu krakowskiego jak i wileńskiego był obraz flamandzkiego malarza Martina de Vosa z około 1580 r.

Zbliżenie Kaplicy Ostrobramskiej. Przez okno widoczny obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej (fot. wikipedia.org)

Około 1671 wizerunek Matki Miłosierdzia zasłonięty został srebrną, złoconą sukienką.

Obraz Matki Bożej Ostrobramskiej w złotej sukience i koronach (fot. wikipedia.org)

W 1799 w ołtarzu po bokach obrazu zainstalowano pozłacane figury rodziców Najświętszej Maryi Panny – św. Joachima oraz św. Anny.

Od 1849 charakterystyczną ozdobę obrazu stanowi sierp srebrnego półksiężyca z wygrawerowanym napisem wotywnym. Tekst napisu brzmi: „Dzięki Tobie składam Matko Boska za wysłuchanie próśb moich, a proszę Cię Matko Miłosierdzia zachowaj mnie nadal w łasce i opiece Swojej Przenajświętszej W.I.J. 1849 roku”. Dopełnieniem wizerunku Matki Miłosierdzia są dwie korony nałożone jedna na drugą.

Na podst. wikipedia.org

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (2 głosów)