Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety kolekcjonerskie z okazji 80. rocznicy operacji Armii Krajowej “Ostra Brama”, której celem było oswobodzenie Wilna z rąk niemieckich. Na rewersie nowej monety znajduje się m.in. wizerunek naszego bohaterskiego krajana Macieja Kalenkiewicza “Kotwicza”.

Jak poinformował NBP, srebrne monety kolekcjonerskie są dostępne w sprzedaży od 25 czerwca.

źródło: nbp.pl

Moneta o nominale 10 zł jest wykonana ze srebra o próbie Ag 999, ma średnicę 32,00 milimetry i masę 14,14 grama. Jej nakład wynosi do 10 000 sztuk. Monety będzie można nabyć we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner w cenie 220 zł.

Na rewersie monety znajdują się wizerunki autorów operacji „Ostra Brama” mjr. Macieja Kalenkiewicza „Kotwicza” i ppłk. Aleksandra Krzyżanowskiego „Wilka” oraz orzeł wojskowy Armii Krajowej. Na awersie umieszczono symbol Polski Walczącej.

źródło: nbp.pl

Operacja „Ostra Brama” rozpoczęła się w nocy z 6 na 7 lipca 1944 r., a jej celem było wyzwolenie Wilna z rąk Niemców przez żołnierzy wileńskiej i nowogródzkiej Armii Krajowej. Kilkudniowe zmagania prowadzone wspólnie z Armią Czerwoną doprowadziły 13 lipca 1944 r. do zajęcia miasta. W boju poległo co najmniej 550 Polaków. Niedługo potem Sowieci podstępnie aresztowali polskich dowódców i zaczęli rozbrajanie żołnierzy AK. Wielu zostało deportowanych do Kaługi, inni zesłani do obozów pracy na Syberii i w Kazachstanie – wracali do Polski w połowie lat 50.

Źródło: wb24.org/nbp.pl/IPN

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)