Instytut Pileckiego w Augustowie zaprasza na 6-dniowy festiwal LIPCOWI’45, dedykowany 79. rocznicy Obławy Augustowskiej. Wydarzenie to upamiętnia największą zbrodnię na Polakach, dokonaną przez sowieckich oprawców bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej. Według polskich historyków, zaaresztowani przez NKWD Polacy zostali wywiezieni na tereny dzisiejszej Białorusi i tam rozstrzelani.

Podczas tegorocznych obchodów festiwalowych organizatorzy zaplanowali szereg wydarzeń o charakterze kulturalno-edukacyjnym, mających na celu godne uczczenie pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.

WSTĘP WOLNY NA WSZYSTKIE WYDARZENIA!

SOBOTA 6 LIPCA

Cykl wydarzeń rozpoczniemy od koncertu LIPCOWI’45, który odbędzie się na Błoniach nad rzeką Nettą już w sobotę 6 lipca o 20:30!
Tym razem opowiemy o Obławie za pomocą już istniejących piosenek z historii polskiej muzyki rozrywkowej w zupełnie nowych, współczesnych aranżacjach, wykonanych przez duety artystów różnych pokoleń. Na plenerowej scenie na błoniach Netty wystąpią m.in.: Anita Lipnicka, Wojciech Waglewski, Skubas, Zalia, Dawid Tyszkowski, Michał DIMoN Jastrzębski, Wiktoria Zwolińska, Ugorna, a także Marika, Natalia Nykiel i Robert Cichy.

NIEDZIELA 7 LIPCA

W niedzielę 7 lipca, zapraszamy wszystkich do udziału w pikniku edukacyjnym – nie zabraknie m.in. stanowisk historyczno-edukacyjnych, warsztatów rzemiosła dla dzieci i młodzieży, plenerowego pokazu starych pojazdów, księgarni Instytutu Pileckiego, a także wielu innych atrakcji!

PONIEDZIAŁEK 8 LIPCA

W poniedziałek 8 lipca, na tarasie widokowym nad jeziorem Necko, odbędzie się wernisaż prac nagrodzonych w konkursie “Drugie życie zdjęć Judela Rotsztejna” wraz z uroczystym wręczeniem nagród laureatom.

WTOREK 9 LIPCA

We wtorek 9 lipca zapraszamy do wspólnych śpiewanek patriotycznych w sercu miasta na Rynku Zygmunta Augusta! Wystąpi Zespół Tańca Ludowego Bystry.

ŚRODA 10 LIPCA

W środę 10 lipca o 17:00 Młodzieżowa Rada Instytutu Pileckiego zaprasza wszystkich do udziału w grze terenowej “Zaginieni bez wieści”, prowadzonej szlakiem miejsc związanych z Obławą Augustowską. Wieczorową porą zapraszamy wszystkich na plenerowy pokaz filmu “To był lipiec 1945”. Po projekcji odbędzie się panel dyskusyjny z reżyserem filmu oraz zaproszonymi gośćmi.

CZWARTEK 11 LIPCA

W czwartek 11 lipca odbędzie się spacer z przewodnikiem pt. “Augustów w XX wieku” – w trakcie spaceru dr Łukasz Faszcza opowie o historii miasta i regionu w kontekście XX wieku.

PIĄTEK 12 LIPCA

12 lipca, w Dniu Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, zapraszamy wszystkich do udziału w uroczystych obchodach 79. rocznicy Obławy Augustowskiej.
Tegoroczna inauguracja odbędzie się na terenie powstającego Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, a jej najważniejszą częścią będzie VIII Publiczne Odczytywanie Nazwisk Ofiar Obławy Augustowskiej „Przywróćmy Im twarze i imiona”, na które zapraszają organizatorzy – Klub Historyczny im. AK w Augustowie oraz Augustowskie Placówki Kultury.

Uroczystość uświetni występ Łukasza Karaudy z grupy Mazowsze, który swoim repertuarem nawiąże do tematyki patriotycznej. Całość zostanie zwieńczona Mszą Świętą w intencji Zamordowanych i Ich rodzin w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie.

Przeczytaj również: 

78 lat temu Sowieci przeprowadzili Obławę Augustowską. Polacy zostali wywiezieni w kierunku Białorusi i rozstrzelani

Po 77 latach od Obławy Augustowskiej zostanie pochowana pierwsza odnaleziona ofiara sowieckich ludobójców

Źródło: augustow.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)