Wczoraj w Centralnym Przystanku Historia IPN im. Lecha Kaczyńskiego w Warszawie odbyło się spotkanie poświęcone Sergiuszowi Piaseckiemu. Wybitny kresowy pisarz, oficer polskiego wywiadu, autor kultowych powieści „Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy” i „Zapiski oficera Armii Czerwonej” pochodził z Lachowicz na dawnej Nowogródczyźnie. W swojej twórczości dużo pisał o Mińsku oraz o miasteczkach i wioskach Białorusi.

Na początku spotkania dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, wręczył złoty medal Reipublicae Memoriae Meritum Wydawnictwu LTW, które opublikowało wszystkie dzieła Sergiusza Piaseckiego. Medal odebrali Maria i Marek Jastrzębscy, założyciele Wydawnictwa LTW.

Maria Jastrzębska, dziękując za odznaczenie, podkreśliła, że wydawnictwo, działające od 28 lat, stara się przywracać postacie II Rzeczypospolitej z ich patriotycznymi wartościami, które wciąż są aktualne. Przed 25 laty ukazały się po raz pierwszy “Zapiski oficera Armii Czerwonej”. Piasecki, który zafascynował właścicieli wydawnictwa od tamtego czasu, towarzyszy im nieprzerwanie, a kolejne pokolenia odkrywają go na nowo.

W dalszej części spotkania o dramatycznych losach Sergiusza Piaseckiego i jego książkach dyskutowali m.in. dr hab. Sławomir Cenckiewicz, dr hab. Tomasz Balbus, wnuczka pisarza Ewa Tomaszewicz oraz Maria i Marek Jastrzębscy. Dyskusja przybliżyła zgromadzonym burzliwe życie Piaseckiego, pełne nieoczekiwanych zwrotów i dramatycznych wydarzeń – od przemytnika i awanturnika, który siedział w więzieniu, do akowca i asa polskiego wywiadu, a przede wszystkim wybitnego pisarza i gorliwego patrioty.

W spotkaniu uczestniczył także dr Władysław Tomaszewicz, syn Sergiusza Piaseckiego.

„Choć o religii i duchowości przeczytamy w twórczości Sergiusza Piaseckiego niewiele, to przeszedł długą drogę od syna marnotrawnego, człowieka, który upadał i wstawał, by stać się bohaterem polskiej konspiracji czasów II wojny światowej, a po roku 1945 – jednym z najwybitniejszych polskich literatów emigracyjnych. Podczas gdy Polska była zniewolona Sergiusz Piasecki pozostawał wolny” – powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Podczas wydarzenia zaprezentowane zostały pamiątki po pisarzu, między innymi maszynopisy, scenariusze sztuk, korespondencja, fotografie, a także akwarele, rysunki, szkice i przedmioty codziennego użytku.

Wszystkie te artefakty zostały udostępnione Archiwum IPN przez wnuczkę pisarza, Ewę Tomaszewicz.

Po oficjalnej części, uczestnicy mieli okazję obejrzeć wystawę ukazującą burzliwe losy bohatera spotkania.

Przeczytaj również: 

Sergiusz Piasecki – antykomunista

Kresowiak

fot. wb24.org

Abyśmy mogli dalej prowadzić portal, potrzebujemy Państwa wsparcia. Dlatego bardzo prosimy o darowizny: https://pomagam.pl/ehhc37

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)