Kierownictwo Telewizji Polskiej ogłosiło duże zmiany w funkcjonowaniu swoich zagranicznych redakcji, w tym białoruskiej opozycyjnej stacji Biełsat i jej rosyjskojęzycznej filii Wot Tak.

W czwartek, podczas spotkania z dziennikarzami, Telewizja Polska przedstawiła plan nowej struktury. W najbliższym czasie ma powstać Ośrodek programów dla Zagranicy.

„Weźmie ona pod swoje skrzydła wszystkie anteny, które nadawane są w językach obcych. Mowa o TVP World, a także Biełsacie i wszystkich jego odnogach. Z kolei TVP Polonia i TVP Wilno pozostaną niezależne” – zapowiada Michał Broniatowski.

Zarządzanie nowym Ośrodkiem zostanie przekazane obecnemu kierownictwu TVP World. Biełsat przestanie być samodzielną jednostką, stając się jednym z działów nowej struktury. Oprócz białoruskiego Biełsatu i rosyjskiego programu “Wot Tak” powstanie również redakcja ukraińska, która rozpocznie działalność 1 marca 2025 roku. Na nowym kanale będą trzy sześciogodzinne pasma językowe.

„Nie będzie likwidacji Biełsatu, będzie nowa struktura. Chcę podkreślić – Biełsat nie znika, tylko dostaje nowe możliwości” – zapewnia szef TVP World.

Każda z stacji telewizyjnych należących do grupy będzie działać pod własną nazwą, będą miały własne budżety i autonomię.

„Telewizje obcojęzyczne otrzymały nowe obowiązki, które wymagane są przez obecną sytuację na świecie. Doceniamy osiągniecia Biełsatu w walce o niepodległość Białorusi, ale istotna jest także informacja rosyjskojęzyczna, która będzie docierała do byłych republik radzieckich, w których masy ludzi mówią po rosyjsku” – wskazuje rzecznik polskiej dyplomacji Paweł Wroński.

Finansowanie zagranicznych redakcji MSZ obiecuje pozostawić bez zmian.

„Nie zamierzamy go zmniejszać” – deklaruje Paweł Wroński.

Natomiast w polskim resorcie dyplomacji zostanie utworzony nowy departament.

„Będzie to wieloaspektowy departament informacji strategicznej. Taki nasz polski stratcom” – wskazuje rzecznik MSZ.

„Z połową sierpnia będziemy już osobnym departamentem, planujemy bardzo blisko współpracować z TVP. Ale będziemy reagować również na zagrożenia hybrydowe, odpowiadać na ataki dezinformacyjne” – ogłosiła wiceszefowa departamentu dyplomacji publicznej i kulturalnej MSZ, Katarzyna Szaran”.

Źródło: wb24.org/gazetaprawna.pl

fot. belsat

Abyśmy mogli dalej prowadzić portal, potrzebujemy Państwa wsparcia. Dlatego bardzo prosimy o darowizny: https://pomagam.pl/ehhc37

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)