Na Podlasiu zorganizowano kolejną edycję rajdu ku czci kpt. Władysława Łukasiuka „Młota”, legendarnego dowódcy 6. Brygady Wileńskiej AK, żołnierza wyklętego, bohatera ziemi podlaskiej i wileńskiej.

Rajd rozpoczął się 28 czerwca 2024 roku w Tokarach – miejscu urodzin kpt. Władysława Łukasiuka. Uczestnicy wydarzenia zatrzymali się w Śledzianowie przy mogile Żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Po południu w Drohiczynie odbyło się spotkanie z Martą Ziembikiewicz, córką kpt. Władysława Łukasiuka.

Rajd kontynuowany był kolejnego dnia w Hodyszewie, gdzie w Sanktuarium Matki Bożej Pojednania odprawiona została Msza św. w intencji rodzin Żołnierzy Wyklętych.

fot. IPN

W uroczystościach zorganizowanych w 75. rocznicę śmierci komendanta „Młota“ udział wziął dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa IPN.

“My dzisiaj musimy spełnić nasz obowiązek, nas – współczesnych Polaków. Bez względu na to kim jesteśmy, ile mamy lat, czym się zajmujemy, musimy pamiętać o naszych bohaterach. Musimy otaczać ich prawdziwą, wdzięczną pamięcią. Za ich postawę, za ich walkę, za ofiarę ich życia”– podkreślił prof. Krzysztof Szwagrzyk. Wiceprezes IPN wygłosił wykład o żołnierzach 6. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej i opowiedział o poszukiwaniach szczątków żołnierzy niezłomnych prowadzonych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN na dawnych Kresach Wschodnich.

fot. IPN

Rajd zakończył się 30 czerwca na trasie Czaje – Wólka, w miejscowości, w której zginął kpt. Władysław Łukasiuk. W kościele p.w. Matki Bożej Ostrobramskiej odprawiona została Msza św., którą sprawowali ks. Grzegorz Jabłoński, ks. Tomasz Trzaska z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN oraz ks. Stanisław Góra z Archidiecezji Lubelskiej. W nabożeństwie wzięły udział rodziny Żołnierzy Niezłomnych, uczestnicy rajdu, mieszkańcy, przedstawiciele samorządu, parlamentarzyści oraz poczet sztandarowy 18. Rozpoznawczego Pułku Honorowego z Białegostoku. Po nabożeństwie odbył się Apel Poległych przy symbolicznym pomniku na placu kościelnym.

Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Historyczne im. Danuty Siedzikówny „Inki”.

Źródło: IPN

🇵🇱 Polskie media odgrywają ważną rolę w utrzymaniu tożsamości narodowej Polaków na Białorusi. Abyśmy mogli kontynuować naszą misję, potrzebujemy Państwa wsparcia. 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)