Na Wileńszczyźnie już drugi dzień trwają uroczyste obchody 80. rocznicy operacji „Ostra Brama”. Licznie zebrani wilniucy i goście z Macierzy oddają hołd żołnierzom nowogródzkiej i wileńskiej AK.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w intencji poległych w podwileńskich Skorbucianach. Wśród uczestników obecna była jedna z ostatnich żyjących świadków i uczestniczek operacji „Ostra Brama” – mieszkająca w Szczecinie wilnianka Stanisława Kociełowicz, pseudonim „Iskierka”. Jako harcerka brała udział w tamtych wydarzeniach, a swoją działalność w Szarych Szeregach przypłaciła aresztowaniem i sowieckim łagrem.

“Wszyscy byli dumni i szczęśliwi, że walczą o Polskę niepodległą i wolną. O Wilno polskie. Nikt wtedy nie myślał, że zabiorą nam Wilno. Moi rodzice nie wyjechali do Polski. Co roku przyjeżdżam do Wilna, nie byłam tu chyba tylko dwa razy” – wspomina.

Wieńce złożono nie tylko na cmentarzu w Skorbucianach, ale również przy pomniku w Boguszach, upamiętniającym aresztowanie oficerów sztabu Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej przez NKWD.

Wieczorem w Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbyła się konferencja naukowa pt. „Przed Warszawą było Wilno”. Poprzedziło ją wręczenie Brązowych Medali Reipublicae Memoriae Meritum: Arturowi Kołoszewskiemu, Ilonie Ewie Lewandowskiej oraz dr. Tomaszowi Bożerockiemu.

Drugi dzień uroczystości rozpoczął się uroczystą Mszą świętą w kościele św. Teresy w Wilnie, celebrowaną w intencji poległych i zmarłych żołnierzy z Okręgów Wileńskiego i Nowogródzkiego Armii Krajowej.

Następnie odbył się uroczysty Apel Pamięci połączony ze składaniem wieńców i wiązanek kwiatów przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na cmentarzu na Rossie.

Zakończenie obchodów 80-lecia operacji „Ostra Brama” zaplanowano na 13 lipca w Krawczunach.

Przeczytaj również: 

80 lat temu rozpoczęła się operacja „Ostra Brama”

Źródło: wb24.org/IPN/PAP

Fot. IPN

🇵🇱 Polskie media odgrywają ważną rolę w utrzymaniu tożsamości narodowej Polaków na Białorusi. Abyśmy mogli kontynuować naszą misję, potrzebujemy Państwa wsparcia. 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)