Jerzy Stuhr, wybitny polski aktor znany z takich filmów jak “Kiler”, “Kiler-ów 2-óch”, “Seksmisja” czy “Kingsajz”, zmarł w wieku 77 lat. Informację o śmierci legendy polskiego kina potwierdził w rozmowie z portalem Onet jego syn Maciej Stuhr.

W ostatnich latach polski aktor zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi. W lutym 2016 roku doznał zawału serca, a w lipcu 2020 roku przeszedł udar mózgu. Wcześniej, w 2011 roku zdiagnozowano u niego nowotwór krtani, z którym aktorowi udało się wygrać.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Maciej Stuhr (@maciej_stuhr)

Jerzy Stuhr urodził się 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie. Studiował najpierw polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Swoją karierę aktorską rozpoczął w Starym Teatrze w Krakowie. W latach 80. występował na scenach włoskich teatrów.

Na przestrzeni kilkudziesięciu lat kariery aktorskiej zagrał w wielu kultowych obecnie produkcjach filmowych. Do jego najpopularniejszych ról należą m. in. te w „Seksmisji”, „Kingsajzie”, „Kilerze” czy „Kiler-ów 2-óch”. Udzielał się również w dubbingu. Podkładał głos m. in. Osłowi ze „Shreka”. Ponadto był uznanym reżyserem. Stał za kamerą na planach m. in. „Spisu cudzołożnic”, „Pogody na jutro”, „Korowodu” czy „Obywatela”.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Maciej Stuhr (@maciej_stuhr)

W 1994 uzyskał tytuł profesora sztuk teatralnych, zaś w latach 1990-1996 i 2002-2008 był rektorem PWST w Krakowie. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej oraz działalności pedagogicznej”, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” czy Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Republiki Włoskiej.

Miał dwójkę dzieci – urodzonego w 1975 roku syna Macieja Stuhra, również aktora, oraz córkę Mariannę – urodzoną w 1982 roku artystkę malarkę. Od 1971 roku był w związku małżeńskim z Barbarą Stuhr, z którą znał się od dzieciństwa.

Źródło: wb24.org/rmf.fm

fot. wikipedia.org/Grzegorz Gołębiowski

🇵🇱 Polskie media odgrywają ważną rolę w utrzymaniu tożsamości narodowej Polaków na Białorusi. Abyśmy mogli kontynuować naszą misję, potrzebujemy Państwa wsparcia.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)