Instytut Pamięci Narodowej (IPN) zakończył publikację 20 odcinków cyklu filmowego “Nie tylko Ulmowie”, który opowiada historie Polaków ratujących Żydów. Materiały zrealizowano w języku polskim oraz angielskim.

Cykl filmów powstał z okazji 80. rocznicy śmierci bł. Rodziny Ulmów, która przypadała w marcu br. Filmy były publikowane na kanale IPNtv i w mediach społecznościowych IPN co tydzień od lutego do czerwca br. Dzięki nim możemy się przekonać, że wielodzietnych małżeństw, które dla pomocy bliźniemu ryzykowały życie własne i swoich dzieci, było w Polsce wiele. Ostatni z filmów opowiada o wdowie, Katarzynie Filipek, która samotnie wychowywała siedmioro dzieci i sama zgłosiła się do szukających jej Niemców, by zwiększyć szansę przeżycia jej dzieci.

W krótkich filmach IPN przedstawia trudną i tragiczną rzeczywistość życia Polaków pod okupacją niemiecką. Np. sołtys Tokarni Stefan Barglik wraz z żoną Marią początkowo ukrywał Żydów w swoim gospodarstwie, następnie znalazł dla nich inną kryjówkę. W wyniku szantażu ze strony Niemców, wydał im poszukiwanych Żydów, by uratować rodzinę swoją i Katarzyny Filipek, a być może całą wieś. Ostatecznie Niemcy zabili i Żydów, i jego samego wraz z żoną.

Narratorami w filmach są historycy z IPN-u. Historie Polaków ratujących Żydów zostały wzbogacone o mapy i zdjęcia, niekiedy po raz pierwszy publikowane. Większość odcinków opiera się głównie na na biogramach osób represjonowanych za udzielanie pomocy Żydom, które zostały opublikowane w monografii wydanej przez IPN pt. “Represje za pomoc Żydom na okupowanych ziemiach polskich w czasie II wojny światowej”.

Wszystkie odcinki są dostępne pod linkiem.

Opracował Zdzisław Dębowski 

Wb24.org

🇵🇱 Polskie media odgrywają ważną rolę w utrzymaniu tożsamości narodowej Polaków na Białorusi. Abyśmy mogli kontynuować naszą misję, potrzebujemy Państwa wsparcia.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)