Sąd w Polsce anulował decyzję o pozbawieniu prawa pobytu dla Polaka z Grodna, Pawła Juszkiewicza. Wcześniej swoje zdanie zmieniły polskie służby specjalne, informuje portal Hrodna.life.

Adwokat Juszkiewicza poinformował w sądzie, że w lutym 2024 roku Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zmieniła swoje wcześniejsze zdanie, uznając, że Paweł nie stanowi zagrożenia dla Polski. Sąd w Warszawie uchylił decyzję o pozbawieniu Pawła prawa stałego pobytu.

„Po pierwsze, chciałbym odzyskać swój paszport, który został mi zabrany, gdy składałem wniosek o międzynarodową ochronę. Planuję również wziąć urlop i zadbać o swoje zdrowie. W ciągu ostatniego pół roku moje zdrowie się pogorszyło, pojawiły się pewne choroby. Musiałem również korzystać z pomocy psychologów i przyjmować leki” – powiedział Paweł Juszkiewicz po rozprawie.

Paweł Juszkiewicz – obywatel Białorusi narodowości polskiej. Paweł mieszka w Polsce od 17. roku życia, uzyskał kilka tytułów magisterskich i ukończył studia doktoranckie. W styczniu 2024 roku Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) poinformowała, że mężczyzna musi opuścić Polskę do 4 lutego 2024 roku. Decyzję podjęto na podstawie tajnego wniosku sprzed 10 lat.

Źródło: wb24.org/hrodna.life

Fot. hrodna.life

🇵🇱 Polskie media odgrywają ważną rolę w utrzymaniu tożsamości narodowej Polaków na Białorusi. Abyśmy mogli kontynuować naszą misję, potrzebujemy Państwa wsparcia.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (2 głosów)