W Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) w Warszawie doszło do niezwykłego odkrycia, które może zrewolucjonizować naszą wiedzę o materii. Jakub Karcz, młody naukowiec pracujący pod okiem prof. Przemysława Kuli, zauważył niezwykłe zachowanie materiału podczas eksperymentów z kolorami tęczy. Materia zaczęła zachowywać się “niczym mydło”, co skłoniło Karcza do zgłębienia tematu wraz ze swoim mentorem.
Badania przeprowadzone przez polskich naukowców potwierdziły hipotezę Maxa Borna, jednego z twórców mechaniki kwantowej, odkrywając nową fazę nematyczną materii. Mówiąc inaczej: odkryto nowy układ cząstek w materii! Wbrew wcześniejszym założeniom podręcznikowym, Polacy wykazali eksperymentalnie, że cząsteczki organiczne mogą spontanicznie uporządkowywać się, łamiąc zarówno symetrię inwersyjną, jak i lustrzaną, tworząc fazę o unikalnych właściwościach optycznych, elektrycznych oraz mechanicznych. To zmienia podstawy wiedzy z tego obszaru.
Publikacja opisująca to przełomowe odkrycie ukazała się w prestiżowym czasopiśmie “Science”, co dodatkowo podkreśla jego wagę. Jest to pierwsze w historii Wojskowej Akademii Technicznej odkrycie, które zostało uznane za przełomowe i rewolucyjne przez samą uczelnię. Redakcja “Science” uznała badania polskich naukowców za jedno z najbardziej perspektywicznych osiągnięć naukowych czerwca 2024 roku.
Odkrycie nowej fazy nematycznej materii przez zespół z WAT we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim otwiera nowe możliwości w zrozumieniu i wykorzystaniu materii organicznej. Dzięki unikalnym właściwościom optycznym, elektrycznym i mechanicznym, nowa faza ciekłokrystaliczna może znaleźć zastosowanie w licznych nowoczesnych technologiach, wpływając na dalszy rozwój nauki i przemysłu.
Opracował Władysław Boradyn
Wb24.org
Polskie media odgrywają ważną rolę w utrzymaniu tożsamości narodowej Polaków na Białorusi. Abyśmy mogli kontynuować naszą misję, potrzebujemy Państwa wsparcia.