W 614. rocznicę zwycięstwa wojsk polsko-litewskich w Bitwie pod Grunwaldem, odsłonięto pomnik Aleksandra Jagiellończyka, wnuka króla Polski Władysława Jagiełły. To właśnie Jagiełło, wspólnie z Wielkim Księciem Litewskim Witoldem, poprowadził wojsko do zwycięstwa nad Zakonem Krzyżackim w 1410 roku. Pomnik upamiętniający króla Aleksandra stanął na Cmentarzu Karmelickim w Kownie.

Monument waży trzy tony i sięga pięciu metrów wysokości. Prace nad pomnikiem trwały niemal dwa lata, a rzeźba księcia została odlana z brązu w Kijowie przez ukraińskich rzeźbiarzy Olesia Sydoruka i Borysa Kryłowa. Fundatorem pomnika była Fundacja Pranasa Kiznisa, a jego lokalizację wybrali mieszkańcy Kowna pod koniec ubiegłego roku.

Rzeźba Aleksandra Jagiellończyka w Kownie (fot. Samorząd Miasta Kowna)

Rzeźba Aleksandra Jagiellończyka w Kownie (fot. Samorząd Miasta Kowna)

Aleksander Jagiellończyk, Wielki Książę Litewski od 1492 roku, jest szczególnie związany z Grodnem, które za jego panowania przeżywało swój najświetniejszy okres. Często odwiedzał miasto i dbał o jego rozwój. Dla swojej żony, Heleny, córki Iwana III Srogiego wzniósł tam cerkiew wschodniego obrządku. W czasach jego panowania powstały również inne świątynie, jak prawosławna cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego oraz kościół bernardynów, którego budowę zakończono w 1595 roku.

Aleksander według Jana Matejki (źródło: wikipedia.org)

Król Aleksander w senacie (źródło: dziedzictwo.polska.pl)

Aleksander przyczynił się także do rozwoju infrastruktury Grodna. W 1496 roku potwierdził przywileje nadane miastu przez Kazimierza Jagiellończyka, ustanowił wójta, zezwolił na budowę młyna na Niemnie oraz na urządzenie trzech karczem, z których dochody przeznaczone były dla miasta. Ustanowił również trzy coroczne jarmarki i podarował miastu skonfiskowane wcześniej Żydom place, które później musiał zwrócić prawowitym właścicielom. W jego czasach wybudowano również drewniany most na Niemnie.

Grodno na panoramie Brauna i Hogenberga z 1575 r. (źródło: wikipedia.org)

Pomnik w Kownie jest symbolicznym hołdem dla Aleksandra Jagiellończyka, którego działania i decyzje miały znaczący wpływ również na rozwój tego miasta. Jest to także przypomnienie o silnych związkach między Polską a Litwą, szczególnie w kontekście historycznych wydarzeń, takich jak Bitwa pod Grunwaldem, która stanowiła przełom w zmaganiach z Zakonem Krzyżackim, który już nigdy nie osiągnął dawnej świetności.

Opracował Władysław Boradyn

Wb24.org

🇵🇱 Polskie media odgrywają ważną rolę w utrzymaniu tożsamości narodowej Polaków na Białorusi. Abyśmy mogli kontynuować naszą misję, potrzebujemy Państwa wsparcia.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)