Arcybiskup senior Tadeusz Kondrusiewicz, z okazji 35. rocznicy swojej nominacji biskupiej, przekazał swój pierwszy pierścień biskupi Matce Bożej w sanktuarium w Gudogajach. W dniu 21 lipca hierarcha przewodniczył liturgii ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. W homilii podkreślił znaczenie kultu Matki Bożej Szkaplerznej w zachowaniu wiary w czasach wojującego ateizmu. Mimo trudnych warunków dla Kościoła na Białorusi, dzięki ludowej pobożności maryjnej ludzie zachowali wiarę i przekazali ją młodszym pokoleniom.

Kondrusiewicz, który został pierwszym katolickim biskupem na Białorusi po II wojnie światowej, wspominał, że jego nominacja w 1989 roku zapoczątkowała odrodzenie Kościoła na Białorusi i w Rosji, gdzie posługiwał przez wiele lat. Arcybiskup senior podziękował Bogu, Matce Bożej, duchowieństwu oraz wiernym za wsparcie, przeprosił za ewentualne zaniedbania i poprosił o modlitwy w intencji dalszej posługi. Powierzył Kościół na Białorusi i swoją posługą opiece Matki Bożej.

Pierścień biskupi, który otrzymał od św. Jana Pawła II w 1989 roku, będzie przechowywany w sanktuarium w Gudogajach jako cenny symbol odrodzenia Kościoła w naszym kraju.

Sanktuarium to, od 1764 roku znajduje się pod opieką karmelitów bosych, którzy nadali czczonej tu Matce Bożej tytuł „Matka Boża Szkaplerzna”. Rozszerzyli znacząco kult Matki Bożej oraz rozwinęli Bractwo Szkaplerzne. W 1832 r. w ramach represji popowstaniowych ich klasztor w Gudogajach dekretem cara został zlikwidowany. Zakorzeniony przez nich kult Matki Bożej trwał jednak i stale się rozwijał, zyskując nowe formy. W latach międzywojennych do sanktuarium w Gudogajach zaczęły przybywać pielgrzymki. W czasie wojny i po niej kościół w Gudogajach był nieprzerwanie czynny. Od 1990 r. opiekę nad kościołem po 158-letniej przerwie ponownie objęli karmelici bosi. Remontując odzyskane, dobudowując nowe budynki, stworzyli klasztor i zaplecze duszpasterskie. Sprowadzili też do parafii siostry karmelitanki Dzieciątka Jezus.

Gudogaje leżą na historycznej Wileńszczyźnie, około 50 kilometrów od Wilna. Dziś miejscowość ta znajduje się w obwodzie grodzieńskim, w rejonie ostrowieckim, choć do granicy z Litwą jest zaledwie rzut beretem.

Na podst. catholic.by, ekai.pl

fot. catholic.by

🇵🇱 Polskie media odgrywają ważną rolę w utrzymaniu tożsamości narodowej Polaków na Białorusi. Niestety, z powodu ciągłego niedofinansowania dalsze funkcjonowanie portalu jest poważnie zagrożone. Abyśmy mogli kontynuować naszą misję, potrzebujemy Państwa wsparcia.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)