90 lat temu powstał jeden z najlepszych polskich zespołów piłkarskich na Kresach – WKS Grodno.
Pierwsza drużyna piłkarska w grodzie nad Niemnem została założona w latach 20. XX wieku. Zespół ten początkowo reprezentował 76 Lidzki Pułk Piechoty im. Ludwika Narbutta. Z czasem klub zaczął reprezentować cały garnizon. Większość zawodników stanowili wojskowi podoficerowie, a wśród nich byli również trzej studenci oraz kilku pracowników fizycznych. Prezesem klubu był wówczas płk dypl. Antoni Żurakowski, natomiast kierownikiem selekcji piłkarskiej był por. Bronisław Dowgiało. Klub przykładał dużą wagę do wychowania młodych talentów.
Oprócz tego z inicjatywy młodzieży gimnazjalnej powstała piłkarska drużyna Cresovia. Od 1925 roku klub dostał się pod opiekę wojska, a od 1928 roku Związku Strzeleckiego.
Cresovii Grodno udało się awansować z Białostockiej B-klasy do Klasy A Wileńskiego OZPN. W 1926 roku jako beniaminek piłkarze z Grodna zajęli piąte miejsce, a rok później pożegnali się z rozgrywkami.
WKS Grodno powstał w 1934 roku wyniku fuzji Cresovii z innymi wojskowymi klubami z Grodna. W latach 30. klub zdominował Białostocki Okręg Piłkarski. Jednym z sekretów ich sukcesu była obecność znanych zawodników, którzy musieli odbyć służbę wojskową w Grodnie. Wśród nich był Jerzy Hasselbusch z Warszawianki, który po wojnie stał się znanym sędzią piłkarskim.
Trzon zespołu stanowili jednak piłkarze związani bezpośrednio z klubem. Wybitnym zawodnikiem był napastnik Eugeniusz Adamczyk, który w 1938 roku strzelił 30 z 57 bramek zdobytych przez drużynę. Klub również kładł duży nacisk na rozwój młodszych graczy.
W 1931 roku klub zdobył 25 punktów, co pozwoliło im zająć pierwsze miejsce w okręgu białostockim. W następnym roku pokonali głównego rywala, Jagiellonię Białystok, wynikiem 6:2. W sezonie 1938 klub wygrał 11 meczów, a jeden zakończył się remisem. W sezonie 1938/39 WKS Grodno pokonał Makabi Łomża 13:1.
Pierwszy stadion klubu, wybudowany dokładnie 100 lat temu przez żołnierzy z 76. Pułku Piechoty, do dziś istnieje i jest obecnie obiektem uniwersyteckim, gdzie trenuje FC Niemen Grodno.
W dniu meczu w Grodnie panowała prawdziwa atmosfera święta. Bogate ogłoszenia w gazetach i na billboardach w całym mieście informowały o nadchodzącym wydarzeniu. Całe rodziny przychodziły na mecze, a frekwencja często sięgała co najmniej 10,000 widzów. O takiej liczbie kibiców wiele współczesnych polskich i białoruskich klubów może tylko marzyć.
Niestety, klub nie przetrwał dłużej niż 15 lat z powodu wybuchu II wojny światowej. 76 Pułk Piechoty udał się na zachód, aby walczyć z Niemcami, a wielu żołnierzy reprezentujących klub piłkarski zginęło w trakcie walk.
Przeczytaj również:
Opracował Zdzisław Dębowski
fot. polskielogo.net
Polskie media odgrywają ważną rolę w utrzymaniu tożsamości narodowej Polaków na Białorusi. Niestety, z powodu ciągłego niedofinansowania dalsze funkcjonowanie portalu jest poważnie zagrożone. Abyśmy mogli kontynuować naszą misję, potrzebujemy Państwa wsparcia.