Bardzo możliwe, że Polacy na Białorusi już nie poczytają kultowego „Magazynu Polskiego”, który był nieprzerwanie wydawany od 32 lat. Przyczyną tego jest nieprzyznanie dotacji w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2024 – Media i Struktury”. W podobnych okolicznościach w 2014 roku upadła popularna wśród polskich nauczycieli na Białorusi gazeta „Słowo Ojczyste”.
„Magazyn Polski” zadebiutował w marcu 1992 roku i początkowo był drukowany w Słonimie. Ten kwartalnik naukowo-społeczno-kulturalny, redagowany głównie w języku polskim, szybko stał się istotnym źródłem informacji i wiedzy dla Polaków na Białorusi. Publikował treści dotyczące życia, twórczości i działalności wybitnych Polaków, kwestii religijnych, a także ważnych rocznic historycznych oraz działalności Związku Polaków na Białorusi.
Czytelnicy „Magazynu” przysyłali także listy, w których dzielili się swoją wiedzą, wspomnieniami, przysyłali przedwojenne i powojenne zdjęcia kościołów, miejscowości, osób, a także kopie dokumentów, etc.
Pierwszy nakład czasopisma wynosił 10 025 egzemplarzy, co było największym nakładem w jego historii.
Po rozłamie w ZPB w 2005 roku, „Magazyn Polski” zaczął być wydawany w Polsce, z dopiskiem „na uchodźstwie”. Czasopismo było sprowadzane nielegalnie i kolportowane w sposób ukryty, w drugim obiegu.
Kresowiak
Polskie media odgrywają ważną rolę w utrzymaniu tożsamości narodowej Polaków na Białorusi. Niestety, z powodu ciągłego niedofinansowania dalsze funkcjonowanie portalu jest poważnie zagrożone. Abyśmy mogli kontynuować naszą misję, potrzebujemy Państwa wsparcia.