Wczoraj przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary „operacji polskiej” NKWD z lat 1937–1938.

Obchody rozpoczęły się od odegrania hymnu Rzeczypospolitej Polskiej oraz powitania zgromadzonych gości. Następnie głos zabrał minister Andrzej Dera, który w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał list okolicznościowy. Prezydent podkreślił tragiczne losy Polaków w Związku Sowieckim:

“Wspominamy dzisiaj ofiarę ponad stu tysięcy Polaków, którzy stracili życie, kolejnych trzydziestu tysięcy skazanych na zsyłkę i milionów rodzin, które straciły najbliższych i po dziś dzień goją zadane wówczas rany. Pochylamy się nad rzeszami naszych rodaków, których narodowość w przedwojennej Rosji sowieckiej stała się piętnem. Propagandowo powiązano ją z kryterium klasowym, bo dla bolszewików Polacy byli po prostu „polskimi panami”, a każdy „polski pan” był kułakiem, czyli wrogiem komunistycznego państwa, zaocznie skazanym na śmierć lub wieloletnią zsyłkę”.

Zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Karol Polejowski w swoim przemówieniu zaznaczył, że Związek Sowiecki ponosi pełną odpowiedzialność za zbrodnię ludobójstwa popełnioną na narodzie polskim.

“Rosja sowiecka od samego początku swojego funkcjonowania była państwem bezprawia, a Polska jawiła się jako ten najgorszy wróg, bowiem to jedyne państwo, które pokonało Sowietów u bram Warszawy w roku 1920. Te prześladowania Polaków w Związku Sowieckim trwały więc od lat 20. Prześladowano Polaków za ich mowę, tradycje, religię. Zamykano kościoły, mordowano duchowieństwo” – podkreślił dr hab. Karol Polejowski.

Po przemówieniach odbyła się modlitwa, w której udział wzięli duchowni reprezentujący różne wyznania. Na zakończenie uroczystości, przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie złożono wieńce.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, wojska oraz liczni goście, w tym: Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Minister Andrzej Dera, wicemarszałek Sejmu RP Krzysztof Bosak i reprezentująca Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Magdalena Sawka. Na uroczystości w imieniu Instytutu Pamięci Narodowej obecni byli zastępca prezesa IPN dr hab. Karol Polejowski oraz dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek.

Źródło: IPN

🇵🇱 Polskie media odgrywają ważną rolę w utrzymaniu tożsamości narodowej Polaków na Białorusi. Niestety, z powodu ciągłego niedofinansowania dalsze funkcjonowanie portalu jest poważnie zagrożone. Abyśmy mogli kontynuować naszą misję, potrzebujemy Państwa wsparcia.

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)