W ostatni weekend w miasteczku Łohiszyn niedaleko Pińska odbył się tradycyjny festyn u Matki Bożej Łohiszyńskiej Królowej Polesia.

Szczególnymi uczestnikami uroczystości są co roku liczne rzesze pielgrzymów, którzy przychodzą pieszo lub przyjeżdżają różnymi środkami transportu z różnych zakątków diecezji pińskiej i całej Białorusi, aby wspólnie powierzyć Panu Bogu swoje modlitewne intencje przed cudownym obrazem Matki Bożej.

Obraz Matki Bożej Łohiszyńskiej, znanej jako Królowa Polesia, znajduje się w ołtarzu głównym kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Jest ozdobiony bogatą metalową sukienką i uznawany za cudowny. Jego powstanie datuje się na 1663 rok, a już w XVII wieku był uważany za cudowny.

Obraz Matki Bożej Łohiszyńskiej (fot. catholic.by)

W 1864 roku, wraz z kościołem, został przejęty przez prawosławnych, a od tego czasu modlili się przed nim wierni obu wyznań. W dwudziestoleciu międzywojennym katolicy domagali się zwrotu obrazu, a zasadność ich roszczeń potwierdził wyrok sądu cywilnego. W 1938 roku, dzięki staraniom biskupa pińskiego Kazimierza Bukraby, obraz został poddany renowacji i powrócił do kościoła katolickiego.

Poświęcenie kościoła w Łohiszynie 14 lipca 1913 roku (fot. Biblioteka Narodowa)

W 1997 roku obraz Matki Bożej Królowej Polesia, po dziesięcioleciach prześladowania wiary, został odnowiony i koronowany przez kardynała Kazimierza Świątka koronami papieża Jana Pawła II.

Kresowiak

🇵🇱 Polskie media odgrywają ważną rolę w utrzymaniu tożsamości narodowej Polaków na Białorusi. Niestety, z powodu ciągłego niedofinansowania dalsze funkcjonowanie portalu jest poważnie zagrożone. Abyśmy mogli kontynuować naszą misję, potrzebujemy Państwa wsparcia.

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)