17 sierpnia podczas uroczystości ku czci Matki Bożej Brasławskiej, Królowej Jezior, która miała miejsce w sanktuarium diecezjalnym w Brasławiu w obwodzie witebskim, ogłoszono nadanie tej świątyni tytułu bazyliki mniejszej.
Odpowiedni dokument watykańskiej Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów odczytał w języku łacińskim sekretarz Nuncjatury Apostolskiej w Mińsku, ks. Krzysztof Seroka. Następnie ksiądz kanonik Aleksiej Laszko z Witebska przeczytał jego tłumaczenie.
Pierwszy kościół katolicki w Brasławiu wybudował wojewoda wileński Moniwid w 1423 roku. Po pożarze nową świątynię wzniósł w 1504 roku król Aleksander Jagiellończyk.
Obecny kościół został zbudowany z kamienia polnego u podnóża góry zamkowej w 1824 roku. Następnie świątynia przeszła gruntowną przebudowę w 1897 roku, która nadała jej charakter neogotycki. Nowe elementy kościoła wykonano z czerwonej cegły.
W czerwcu 1906 roku kościół został konsekrowany przez bp. Gaspara Cyrtowta, sufragana żmudzkiego. W 1925 roku zakupiono nowe dzwony, a w 1930 roku budynek zelektryfikowano.
Po II wojnie światowej, 11 października 1949 roku, katolicka świątynia została zamknięta i przekształcona w magazyn zboża. Dzięki determinacji mieszkańców udało się ją ponownie otworzyć 24 października 1952 roku. Kościół był remontowany w 1967 roku oraz w latach 80. W 1999 biskup nowo powstałej diecezji witebskiej Władysław Blin nadał status Maryjnego Sanktuarium Matki Bożej Królowej Jezior.
Cudowny obraz Matki Boskiej Brasławskiej
Kościół w Brasławiu słynie z cudownego obrazu Matki Bożej Brasławskiej, zwanej też Ucieczką Grzeszników lub Matką Boską Monasterską. Ta ostatnia nazwa odnosi się do tradycji, według której obraz pierwotnie znajdował się w monasterze na wyspie jeziora Nieśpisz, oddalonym o 3 km od Brasławia. Monaster prawosławny został założony w XV wieku przez wojewodę wileńskiego Wojciecha Moniwida. W pierwszej połowie XVII wieku klasztor przeszedł na unickie wyznanie i zamieszkali w nim bazylianie. W czasie świąt liczni wierni przychodzili, by pokłonić się Najświętszej Pannie.
Niestety, w 1832 roku podczas pożaru spowodowanego uderzeniem pioruna wszystkie budynki klasztorne zostały zniszczone, a jedynym ocalałym elementem był obraz Matki Bożej. Ludzie, którzy odnaleźli obraz na pogorzelisku, umieścili go w kościele w Brasławiu.
Prawdopodobnie jest to jednak kopia, ponieważ oryginalny obraz zaginął lub spłonął w czasie pożaru klasztoru. Mimo to, brasławski wizerunek Matki Bożej jest otoczony żywym kultem i, jak dawniej, przyciąga liczne pielgrzymki.
Wkrótce brasławianie będą obchodzić 15. rocznicę koronacji cudownego obrazu. 22 sierpnia 2009 roku, podczas uroczystej Mszy Świętej, na obraz Matki Bożej Królowej Jezior nałożono korony papieskie, które zostały poświęcone przez papieża Benedykta XVI 18 lutego 2009 roku na placu Świętego Piotra w Rzymie. Ceremonii koronacji przewodniczył arcybiskup Kolonii kardynał Joachim Meisner.
Źródło: wb24.org/catholic.by/wikipedia.org