Władze obwodowe wręczyły diecezji grodzieńskiej pisemne ostrzeżenie oraz wezwały biskupa Aleksandra Kaszkiewicza, proboszcza Jana Puzynę i wikarego kościoła bernardynów w Grodnie, ks. Olega Kuderko, na rozmowę dyscyplinującą – donosi jeden z propagandowych kanałów na Telegramie. Powodem miała być wypowiedź ks. Kuderki, który podczas kazania przypomniał o wydarzeniach wojny polsko-bolszewickiej z lat 1919-1920, a w szczególności o bitwie warszawskiej, określonej przez niego jako „Cud nad Wisłą” – wydarzeniu, w którym Polska, jak stwierdził ksiądz, uratowała Europę przed bolszewizmem.
„Władze nie zamierzały spokojnie przyglądać się podżeganiu do nienawiści na tle narodowym w murach kościoła, dlatego wezwały na dywanik biskupa Kaszkiewicza, księdza Puzynę oraz jego wikarego Kuderko. Wcześniej jednak wręczyły diecezji pisemne ostrzeżenie, prawdopodobnie ostatnie, białoruskie” – donoszą grodzieńscy propagandyści.
Przypomnijmy, że ten rozdział naszej wspólnej historii wyjątkowo drażni funkcjonariuszy reżimu. W ubiegłym roku, na rozkaz łukaszenkowskich urzędników, w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w Sołach, w rejonie smorgońskim, zamalowano słynny fresk upamiętniający tę bitwę.
Fresk przedstawiał zwycięstwo Polaków nad bolszewikami pod Warszawą. W słynnej bitwie w sierpniu 1920 r. polskie wojska pokonały nacierającą Armię Czerwoną. Polacy nazywają to wydarzenie cudem, bo dzięki niemu ekspansja komunizmu w Europie została zatrzymana, a Polska uratowała swój kraj i niepodległość.
Pod koniec 2022 roku państwowy kanał telewizyjny „Białoruś 1” wyemitował reportaż, w którym propagandystka Ksienia Lebiedziewa oskarżyła kustosza parafii w Sołach o oszustwa finansowe, mówiła o jego rzekomo złych stosunkach z parafianami, a także wyraziła oburzenie na widok muralu „Cud nad Wisłą” w świątyni.
Propagandystka dostrzegła w słynnym muralu wezwanie do „podżegania do wrogości narodowo-religijnej”, a także fakt, że „poszczególnym duchownym nie zależy na ratowaniu dusz, ale na powrocie zachodniej Białorusi do Polski”. „Polskę wciąż dręczą fantomowe bóle, a jej władze poważnie myślą o odzyskaniu zachodniej Białorusi” – stwierdzono w materiale.
Kresowiak
fot. screen z filmu “Bitwa Warszawska” 1920″