W niedzielę, 25 sierpnia 2024 roku, odbyła się ósma edycja Peletonu Pamięci, rowerowego przejazdu ulicami Białegostoku upamiętniającego ofiary sowieckich represji. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 150 osób, a wydarzenie miało wymiar międzynarodowy, podobnie jak w poprzednich latach.
Międzynarodowy charakter Peletonu był szczególnie widoczny w inscenizacjach przedstawionych podczas przejazdu. Pierwsza inscenizacja ukazała losy trzech kobiet: Polki, Łotyszki i Ukrainki. Druga inscenizacja skupiła się na ważnych postaciach przedwojennego Białegostoku: Bolesławie Szymańskim i Sewerynie Nowakowskim, prezydentach miasta, Vytautasa Petrulisa, litewskim polityku oraz Alexandrze Baltagă, mołdawskim polityku i duchownym. Wspólnym mianownikiem tych opowieści był trudny, często tragiczny los ich bohaterów.
Na zakończenie wydarzenia wszyscy uczestnicy zapalili znicze, oddając hołd i upamiętniając losy deportowanych pod Pomnikiem Bohaterskim Matkom Sybiraczkom.
Ideą Peletonu Pamięci, poza wspólnym przejazdem upamiętniającym losy deportowanych, jest zwrócenie uwagi na wielonarodowy wymiar XX-wiecznych traum wojennych. Co roku do Peletonu dołączają kolejne miasta i kraje, co przyczynia się do zwiększenia jego międzynarodowej renomy.
Źródło: wb24.org, facebook.com/muzeumpamiecisybiru
Fot. Muzeum Pamięci Sybiru