Opozycyjny białoruski Zjednoczony Gabinet Przejściowy zwróci się do Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski w związku z problemami, z którymi zetknęli się białoruscy kandydaci na studia przy próbie potwierdzenia swoich dokumentów o wykształceniu.

Przedstawicielka Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego ds. odrodzenia narodowego, Alina Kowszyk, poinformowała, że zostaną wystosowane wnioski o spotkania w wymienionych ministerstwach, aby omówić możliwe sposoby rozwiązania sytuacji.

Przypomnijmy, że w tym roku w polskim prawie wprowadzono zmiany, które umożliwiają obywatelom Białorusi potwierdzanie świadectw o wykształceniu poprzez procedurę realizowaną przez polskie organy państwowe. Środek ten wprowadzono w odpowiedzi na decyzję Białorusi o zawieszeniu umowy z Polską dotyczącej wzajemnego uznawania dokumentów o wykształceniu. Jednakże polskie organy odpowiedzialne za edukację zaczęły stosować różne podejścia do dokumentów wymaganych w tej procedurze, szczególnie w zakresie wymogu przedstawienia świadectwa z centralnego testu (ЦТ) nie starszego niż dwa lata. Co istotne, takie wymagania nie obowiązują we wszystkich kuratoriach oświaty.

“Obecnie wyjaśniane jest, dlaczego wprowadzono taki wymóg, który spowodował problemy u tysięcy kandydatów, którzy muszą potwierdzić świadectwa o wykształceniu uzyskane na Białorusi do 26 września” — podano w komunikacie Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego.

Przeczytaj również: 

Pułapka prawna uniemożliwia setkom Białorusinów studiowanie w Polsce

Źródło: wb24.org/reform.news

fot. Adrian Grycuk/wikipedia.org

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)