200 lat temu (1824) w Wilnie zginął August Bécu — chirurg, profesor medycyny oraz wykładowca higieny i patomorfologii na Uniwersytecie Wileńskim. Był ojczymem polskiego wieszcza Juliusza Słowackiego i posłużył za pierwowzór postaci Doktora w III części mickiewiczowskich “Dziadów”.
August Bécu, ojczym Juliusza Słowackiego, wywodził się z francuskiej rodziny protestanckiej. Urodził się i dorastał w Grodnie, gdzie ukończył szkołę średnią. Później przeniósł się do Wilna, aby studiować w Szkole Głównej Litewskiej. W 1789 roku uzyskał doktorat z filozofii, a cztery lata później, w 1793 roku, z medycyny. Niebawem został wykładowcą na Uniwersytecie Wileńskim. Pracował również jako lekarz w szpitalu szarytek. W 1803 roku opublikował rozprawę „O wakcynie, czyli tak zwanej krowiej ospie”, dotyczącą szczepień wirusem ospy krowiej przeciw ospie prawdziwej, i jako pierwszy na Litwie zastosował tę metodę.
Z pierwszą żoną, Katarzyną z Tomaszewskich, miał dwie córki – Aleksandrę i Hersylię. Niestety Katarzyna zmarła młodo, a August przez kilka lat wychowywał dzieci samodzielnie. Po kilku latach zaproponował małżeństwo Salomei Słowackiej, wdowie po swoim koledze z Uniwersytetu Wileńskiego, Euzebiuszu. W ten sposób stał się ojczymem ośmioletniego Juliusza Słowackiego. Salomea wzięła na siebie trud wychowywania syna i przybranych córek, zaś jej mąż utrzymywał ich finansowo.
7 września 1824 roku August Bécu zasnął w swoim pokoju, gdy nagle piorun wpadł przez okno, zabijając go na miejscu. Doktor Bécu został pochowany na cmentarzu na Rossie w Wilnie.
Na podst. paryskiesalonyromantykow.pl